Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent eğitimde yeni döneme hazır

Giriş Tarihi: 15.9.2014

Başkent'te ders zilinin çalmasıyla 945 bin 420 öğrenci sınıflara koşacak. 30 binin üzerindeki derslikle Ankara, bu yılda eğitimde örnek kent olacak

Ankara'da ilk ve orta öğretime kayıtlı 945 bin 420 öğrenci, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla sınıfları dolduracak. SABAH Ankara'ya konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, yeni dönemde Ankara'nın örnek bir kent olma yolunda hızla ilerleyeceğini vurgulayarak, "Bugün hiçbir okulda öğretmen açığımız olmayacak. Başkent yeni eğitim öğretim yılına her şeyiyle hazırdır" dedi.

60 BİN ÖĞRETMEN GÖREVDE
Ders zilinin çalmasıyla birlikte bugün Başkent'te 2 bin 292 okulda eğitimde yeni dönem heyecanı yaşanacak. 945 bin 420 ilk ve orta öğretim öğrencisinin sınıfları dolduracağı 2014-2015 eğitim öğretim yılında 60 bin 654 öğretmen görev yapacak. Türkiye ortalamasına çok üzerinde bir rakam olan 30 bin 800 derslikte bu yıl derslik başına 31, sabah ve öğle olarak eğitim yapan okullarla beraber şube başına 23 öğrenci düşüyor.

"ANKARA ÖRNEK OLUYOR"

SABAH Ankara'ya konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Başkent'te bu yıl 80 bin öğrencinin ilkokula, 66 bin 711 öğrencinin de ortaokula başladığını belirtti. Öğretmen başına 16 öğrencinin düştüğünü vurgulayan Bozkurt, "Ankara bu konuda çok iyi durumda, öğretmen açığı yok denecek kadar az. Hatta bazı branşlarda öğretmen fazlalığımız bile var. Türkiye ortalamasının altında bir nüfus artışına sahip olduğumuz için bu konuda Ankara sıkıntı çekmiyor" dedi.

'HER DERSLİĞE 24 ÖĞRENCİ HEDEFİ YAKIN'
Ankara'nın derslik başına düşen öğrenci sayısında çok iyi bir konuma sahip olduğunu ifade eden Bozkurt, "Bakanlığımızın ve bizim hedefimiz olan derslik başına 24 öğrenci hedefine 3-4 yıl içinde rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Derslik başına 24 öğrenci düşebilmesi için bizim 7 bin dersliğe daha ihtiyacımız var. Bu rakam çok zor değil, çünkü biz zaten yıllık bin 500'e yakın derslik üretiyoruz" diye konuştu. Son zamanlarda azalan hayırsever bağışlarıyla ilgili yeni bir ivmeye ihtiyaç olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, "TOKİ'nin bu konuda çok ciddi destekleri oldu. Bizim 2003'ten 2014 yılına kadar hayırsever desteklerimiz 532 milyon TL'dir. Bu parayla hayırseverlerin yapmış olduğu derslik sayısı da 2 bin 579'a ulaştı. Bu çok ciddi bir rakam ancak artması için mutlaka yeni bir ivmeye ihtiyacımız var" dedi. Bozkurt, servis şoförlerinin denetlenmesi ve araçlarla ilgili de yeni dönemde ciddi çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent eğitimde yeni döneme hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN