Kalbiniz merdiven çıkmaya izin vermiyorsa...

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Prof. Dr. Ali Oto

Başlangıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığına sebep olan, ilerledikçe dinlenirken bile rahatsız eden kalp yetmezliği son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanıyor.
Ancak günümüzde kalp yetmezliği hastalarının büyük bir bölümü, ilerleyen teknoloji ile hasta konforunu daha da artıran özel kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor.
Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, kalp pilleri hakkında bilgi verdi.
Kalp yetmezliğinde ilaç tedavisi yetersiz kalabiliyor
Kalp yetmezliği, kalbin pompa görevini yapmasında ortaya çıkan aksaklıklar nedeniyle gelişen bir durumdur. Bu rahatsızlık, tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere karşın iş gücü kaybına hatta hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Kalp yetmezliğinde kullanılan çeşitli ilaçlarla hastalar rahatlayabilir.
Ancak hastalığın ilerlemesi ile bu tedaviler yetersiz kalabilmektedir.
Her 3 hastadan birinde kalpte iletim yavaşlaması gelişiyor
İleri kalp yetmezliği olan hastaların önemli bir bölümünde kalbin elektrik sisteminde iletim yavaşlaması gelişir.
Bu durum, kalbin odacıkları arasındaki ve özellikle de sol karıncık içindeki düzenli kasılma uyumunu bozmaktadır. Neredeydeyse her üç kalp yetmezliği hastasından birinde kalpte iletişim yavaşlaması görülmektedir. Kardiyak resenkronizasyon tedavisinde (CRT), sağ kulakçık, sağ karıncık ve kalbin içinden geçerek sol karıncık üzerindeki toplardamarların içine yerleştirilen uyarıcı elektrodlarla takılan ve üç odacıktan uyaran kalp pilleri ile kalbin sol karıncığında içi ve odacıkları arasındaki kasılma uyumu yeniden sağlanmaktadır.
Özel piller sayesinde hayati kayıpların önüne geçiliyor
Kalp pillerinin içinde şok verme özelliği olanlar da vardır. Bu durumda sağ karıncığa yerleştirilen uyarı teli biraz daha kalındır ve içinde şok verme sarmalı bulunmaktadır.
Böylece bu tür hastalarda sıklıkla görülen ani hayat kaybını önleyici bir özellik de eklenmiş olmaktadır. Ani kalp durması gelişirse cihazın şok vererek kalbi çalıştırma özelliği sayesinde hasta yaşama yeniden döndürülebilmektedir.
İşlem lokal anestezi altında ve küçük kesi yöntemi ile yapılıyor
Kalp yetmezliği için kullanılan özel piller; hem hastaları rahatlatıp, yaşam kalitesini artırmakta hem de ömrü uzatmaktadır.
Bu cihazlar, lokal anestezi ile köprücük kemiğinin hemen altından yapılan bir küçük kesiden uyarıcı tellerin kalbe yerleştirilmesinden sonra cihazın sol meme kası altına yerleştirilmesi ile takılmaktadır. Göğsün açılması söz konusu değildir. Genel anestezi gerekmez. Hastalar, işlem sonrası bir veya iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilmektedir.
Uygun hasta seçimi çok önemli
Kalp yetmezliği pili her kalp yetmezliği hastası için uygun olmayabilir. Bugün için kullanım alanı giderek genişlese de halen klinik, ekokardiyografik ve elektrokardiyografik olarak bazı kriterler göz önüne alınarak karar verilmektedir. Hastanın şikayetleri dikkate alınmakta, kasılma bozukluğunun derecesi EKO ile değerlendirilmekte ve EKG ile de kalpteki iletim yavaşlaması anlaşılmaktadır.
İşlem sonrası kontroller ihmal edilmemeli
Kalp yetmezliği pili takıldıktan sonra hastalar daha önce uygulanan ilaç tedavisine devam etmektedir. Ayrıca işlem sonrasında 1 ve 3'üncü ayda, daha sonrasında ise her 6 ayda bir pillerin kontrol edilmesi gerekir. Bu kontroller, mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbiniz merdiven çıkmaya izin vermiyorsa...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN