Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlkbaharı müjdeleyen gelenek: Çiğdem Aşı

Başkentte baharın gelişiyle çocukların 3 gün boyunca topladığı çiçek, yumurta ve bulgurdan yapılan 'Çiğdem Aşı' yörük çadırında misafirlere ikram edildi

Giriş Tarihi: 7.4.2015
İlkbaharı müjdeleyen gelenek: Çiğdem Aşı
Çubuk'ta Akkuzulu, Kapaklı, İmam Hüseyin ve Eskiçöte mahalle muhtarlıkları tarafından ortaklaşa düzenlenen "Çiğdem Aşı"program için Akkuzulu Ortaokulu öğrencileri yöresel kıyafetler giyerek üç gün boyunca çiğdem topladı. Karagöl ve çevresinden toplanan çiğdemlerle köye dönen öğrenciler, çiğdemleri çalıya bağlayıp mani söyleyerek, kapı kapı dolaşıp, yağ, bulgur ve yumurta istedi. Daha sonra bir araya getirilen malzemelerle 'Çiğdem Aşı' ismiyle bilinen içinde çiğdem ve yumurta bulunan bulgur pilavı yapılıp vatandaşlara dağıtıldı. Çiğdem Aşı'nı tatmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

ÇOCUKLAR ÖĞRENSİN DİYE
Misafirlerin oturması için yörük çadırı kurulan Akkuzulu Mahallesi meydanında yapılan 'Çiğdem Aşı' programı, Ankara Kulübü Seğmen Derneği Çubuk Şubesi Seğmen ekibi ile Akkuzulu Ortaokulu halk oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. Akkuzulu Mahallesi Muhtarı Halil Gökmen, yüzyıllardır devam eden geleneği yaşatmaya çalıştıklarını söyleyerek, amaçlarının geleneklerini çocuklarına öğretmek olduğunu belirtti. Gökmen, "Eskiden atalarımız hep bu şekilde yapıyorlarmış. Çocuklarımız bu geleneği bilmiyor. Öğretmeye çalışıyoruz. Bu geleneği inşallah her yıl bu şekilde devam ettireceğiz" ifadesini kullandı. Öğrencilerden Beyza Tuzcu, çiğdem toplarken çok eğlendiklerini ifade ederek "Burada çiğdem topladık. Yöresel kıyafetlerimizi giyerek köy köy gezerek herkesten yağ, yumurta ve bulgur istedik. Topladığımız ürün ve çiğdemlerle de aş yaptık" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından dua yapılarak 500 yumurta, 200 kilogram bulgur, 20 kilogram tereyağ ve binlerce çiğdemden pişirilen 'Çiğdem Aşı' kurulan yörük çadırında davetlilere dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlkbaharı müjdeleyen gelenek: Çiğdem Aşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN