Başkent trafiği nefes alacak

Giriş Tarihi: 12.6.2015
Başkent trafiği nefes alacak

'da yaklaşık 1 milyon öğrenci bugün karne alarak yaz tatiline girecek. 3 aylık tatil, başkent trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak

Başkentte eğitim gören anaokulu, ilkokul ve ortaöğretim düzeyindeki 1 milyon öğrenci bugün karne alacak. Okulların tatile girmesiyle birlikte yaklaşık 7 bin okul servisinin bulunduğu 'da trafik 3 ay boyunca rahat bir nefes alacak. Öğrencilerin dört gözle beklediği yaz tatili bugün başlıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre başkentte 2014- 2015 eğitim öğretim yılı kapsamında 60 bin okulöncesi, 316 bin ilkokul, 296 bin ortaokul, 278 bin lise öğrencisi ve Ankara'da eğitim veren 64 bin öğretmen tatile girecek. Karne törenleriyle başlayacak olan ara ile başkentli öğrenciler toplam 100 gün tatil yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı duyuruya göre, yaz tatilinin ardından başlayacak olan 2015-2016 eğitim öğretim döneminin ilk zili 14 Eylül 2015 Pazartesi günü çalacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programının da 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, sabah 06.30'dan gece 21.30'a kadar Ankara sokaklarında çalışan 7 bin öğrenci ve memur servisinin yaklaşık yüzde 30'unun 100 gün trafikte olmayacağını söyledi. Okulların tatil olmasıyla birlikte memurların da tatile çıkacağını hatırlatan Elmadağlı, "Şu anda başkentte 7 bin araç sabah akşam yolda. Bunların yüzde 80'i öğrenci ve personel taşıyor. Okullar kapandığı anda bu araçların yüzde 30'u tamamen trafikten çıkacak. Geri kalanlarda saat saat trafikte olacakları için başkentliler yolda nefes alacak. Ayrıca personel servisleri ana yolları, öğrenci servisleri ise ara yolları kullandığı için Ankara'da iki taraflı bir rahatlama olacak. Özellikle dar cadde ve yollar çok rahatlayacak" diye konuştu.
TATİL MESAJI

Bugün başlayan karne tatili için bir mesaj yayınlayan Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, öğrencileri tebrik ederken, 100 günlük yaz tatili içinde bir takım tavsiyelerde bulundu. "Daha eğlenceli ve güvenli okul" parolasıyla başlanılan 2014- 2015 Eğitim Öğretim yılının tamamlandığını belirten Bozkurt "Sevgili öğrencililerimiz, ders, yazılı, sınav, ödev not vs. telaşınız sona eriyor, sonuna kadar hak ettiğinizi düşündüğüm bir tatile giriyorsunuz tatilin tadını çıkarın ama yeni öğretim yılına hazırlanmayı da ihmal etmeyin. Yeniden okula döneceğinizi de aklınızın bir köşesinden çıkarmayın başarının en önemli şartı devamlılıktır, düzenli ve sürekli çalışmadır" dedi.

ANA VE BABALARA KARNE UYARISI
Anne ve babaların çocuklarını notlarına göre değerlendirmemesi gerektiğine dikkat çeken Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, aileleri karne konusunda uyardı. Bozkurt "Çocuklarınızla beraber sizler de karne alıyorsunuz, 'annelik, babalık görevimi ne kadar iyi yapabildim?' karnesi. Notları nasıl olursa olsun çocuklarınızın yanında olmanız, onları anladığınızı gösteren davranışlarda bulunmanız çocuklarımız için önemli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent trafiği nefes alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN