Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşin cildinizde bıraktığı izleri silmenin tam zamanı

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Güneşin cildinizde bıraktığı izleri silmenin tam zamanı

Güneşin etkisini daha az hissetmeye başladığımız bu günler, yaz mevsiminin cildimizde bıraktığı hasarları gidermek ve cildi yenilemek için en uygun zaman Yaz aylarında güneşin ve denizin etkisiyle kuruyup lekelenen cildin, sonbaharda yeniden sağlıklı ve ışıltılı görünmesinin yolu peeling yani soyma tedavisinden geçiyor

Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, peeling tedavisi hakkında bilgi verdi.

CİLT YÜZEYİNİ TAZELİYOR
Hem kadın hem de erkekler eski Mısır uygarlığı zamanından beri deriyi yenilemek amacıyla peeling yönteminden faydalanmaktadır. Peeling sadece kozmetik değil, aynı zamanda tıbbi bir tedavi yaklaşımıdır. Kimyasal soyma işlemi sayesinde, derinin yıpranmış tabakası soyularak dökülmesi sağlanır. Böylelikle cilt, güneş lekelerinden arınarak daha canlı, daha taze, daha gergin ve düzgün bir görünüme kavuşur. Soyma işlemi sırasında, özel kimyasal solüsyonlar cilde sürülür. Bu solüsyonlar, deri yüzeyinde hafif bir yanık oluşturur, derinin en yüzeysel tabakasındaki hücreler arası bağları zayıflatır ve bu şekilde hücrelerin dökülmesini sağlayarak etkisini gösterir. Yüzeysel tabakadaki hücrelerin dökülmesi, yeni deri hücrelerinin yapımını hızlandırır ve cilt yüzeyi daha taze hücreler ile kaplanmış olur.

HER BÖLGEYE UYGULANIYOR
Kimyasal soyma işlemi için farklı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeye göre yüzeysel, orta ve derin soyma yapılabilmekte. Bu tedavi başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun her bölgesine uygulanabilir. Son derece güvenli ve kolaydır. Hastanın problemine bağlı olarak tekrarlayan seanslar gerektirir. Kimyasal soyma işlemi genel olarak; akne, lekelenme, yaşlanmayı geciktirme ve iz tedavisi gibi deri problemlerini gidermek veya bu sorunların tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Ofis ortamında yapılan işlem, 5-10 dakika kadar sürer ve 2-4 haftalık aralar ile tekrarlanmalıdır. Soyma etkilerinin cilt üzerinde fark edilebilmesi için en az 6-8 seans uygulanmalıdır. İşlem sonrasında hastalar hiçbir sıkıntı yaşamadan günlük aktivitelerine dönebilirler.

İŞLEM SONRASI CİLDİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN

İşlem sırasında hafif yanma, kızarıklık olabilir ancak bu durum geçicidir. Tedaviden sonra da kısa zamanda geçen kızarıklık ve pullanma görülebilir. Tedavi sonrası enfeksiyon veya yara izi oluşma riski ise yok denecek kadar azdır. Soyma uygulaması sonrası cildin tahrişten ve güneşten korunması çok önemlidir. Bu nedenle yaz aylarında peeling işleminden kaçınmak gereklidir. İşlem için yılın en uygun zamanı güneşin etkisini azalttığı ve havanın henüz çok soğumadığı sonbahar aylarıdır. Gebelere ve uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olan kişilere soyma işlemi uygulanması önerilmez. Alanında uzman ve deneyimli kişilerce uygulanan soyma tedavisi canlı bir cilde kavuşmak için en etkili ve güvenilir yöntemdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşin cildinizde bıraktığı izleri silmenin tam zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN