Yanlış inanışlarımız bağışı baltalıyor

Minik İdil için dua ettiklerini söyleyen Müftüsü Mefail Hızlı "Yanlış bilgi ve inanışlar organ bağışını baltalıyor" diye konuştu

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Yanlış inanışlarımız bağışı baltalıyor
Henüz 3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan ve nakil olmaması halinde bir hafta ömür biçilen Deha İdil K. için umutlu bekleyiş sürüyor. Konuya ilişkin Sabah 'ya açıklamalarda bulunan Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı, "Organ bağışının caiz olmadığı yönündeki yaygın yanlış inanış minik Deha ve birçok insanın bekleyişini uzatıyor. Caiz olmadığı düşünüldüğü için organ bulunamıyor" diye konuştu. Tüm Türkiye'nin konuştuğu kalp hastası minik İdil'in durumuna da değinen Hızlı, insanların caiz mi değil mi tartışmalarının, bulunabilecek bir kalbin önüne geçtiğini ve süreci uzattığını söyledi. Hızlı, "Hayata tutunmaya çalışan yavrumuza Allah'tan şifalar diliyorum, dualarımız onunla" ifadelerini kullandı.

"ÖLÜM-KALIM SAVAŞI"
Müftülük olarak fetva, hutbe ve diğer çalışmalarda dinimizin organ bağışına bakışını anlatma çalıştıklarını dile getiren Müftü Hızlı, "Ama maalesef bu konuda yanlış bilinen çok şey var. Organ nakli candan cana sadakadır ve manen büyük bir sevaptır düşüncesi olmasına rağmen hala günah olduğunu düşünen ve organlarını vermeyenler var. Şu anda bir çocuğumuz ölüm kalım savaşı veriyor, belkide Türkiye'nin bir yerinde bir kalp var ancak caiz değil inanışı bunu engelliyor" dedi.

'BEYİN ÖLÜMÜ İLE BİTKİSEL HAYATI KARIŞTIRIYORUZ'
Kulaktan doğma, dini hiçbir geçerliliği olmayan düşünce ve bilgilerin organ bağışlarını olumsuz etkilediğini söyleyen Hızlı, "Hala çok sayıda insan bu düşünceyle bağış yapmıyor. Onlarca insana can verecek organlarını bağışlamaktan çekiniyor. Beyin ölümü ve bitkisel hayat karıştırılıyor. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın dönüşü yoktur. Oysaki bitkisel hayattaysa organı alınabilir. Dini açıdan hiçbir engel olmamasına rağmen toplumda yaygın olan inanış nedeniyle bağış kaçınılan bir durum oluyor. Yanlış bilgiler ve inanışlar organ bekleyen onca cana set çekiyor ve süreci uzatıyor" diye konuştu.

7 YILDIR KALBİNDEKİ PİLLE YAŞIYORDU
İdil'in yaklaşık 7 yıldır taşıdığı kalp pili geçen sene ocak ayında yenilendi. Ancak İdil, bu tarihten itibaren iştahsızlığı ve ağrıları nedeniyle zayıf düştü. Kalp nakli için gerekli olan 0-18 yaş arasında AB (+) veya 0 (+) donörün bulunması için İdil'in ailesi yetkililerden ve duyarlı vatandaşlardan yardım istiyor. Aile, müjdeli bir haber bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış inanışlarımız bağışı baltalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN