Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DSİ’den Haymana tarımına büyük müjde

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık 3 yıldır ’nın Haymana ilçesinde yürüttüğü tarımsal sulama baraj projesinde çalışmalar başladı

Giriş Tarihi: 24.11.2015
DSİ’den Haymana tarımına büyük müjde
Haymana'da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından üç yıldır sürdürülen çalışmaların ardından Sırçasaray, Yeşilöz ve Büyükkonakgörmez mahallelerindeki arazilerin tarımsal sulamasını sağlamak amacıyla dev bir proje hayata geçiriliyor. 60 metre derinliğinde olacak tarımsal sulama amaçlı baraj, her ne kadar Büyükkonakgörmez Köyü'ndeki yaklaşık 5 bin dekar araziyi sular altında bırakacak olsa da, Haymana ve Polatlı'nın bağlantılı olduğu pek çok köyün tarımsal sulama ihtiyacını karşılayarak bölgede verişli ancak kıraç olan tarlaların sulu tarım yapılabilir hale getirilmesini sağlayacak.
3 ay önce Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından gerçekleştirilen ihalenin ardından, barajı yapacak yüklenici firma çalışmalara başladı.
900 günlük bir sürede bitirilmesi amaçlanan tarımsal sulama barajı sayesinde yaklaşık 30 bin dekar arazinin sulu tarım yapabilmesinin de önünü açacak.
60 metrelik derinliği ve 3-4 bin metrekarelik kapasitesiyle baraj Sakarya Nehri'nde sonra en büyük tarımsal sulama kaynağı olacak.

İSTİMLAK BEDELİ ÖDENECEK

Büyükkonakgörmez'de En verimli araziler su altında kalacak DSİ tarafından yapılan proje ile birlikte, Büyük Konakgörmez mahallesindeki yaklaşık 5 bin dekar arazi de sular altında kalacak. Bununla ilgili DSİ tarafından su altında kalan arazilerin sahiplerine tarla değerlerinin çok üstünde bir istimlak bedeli ödeyeceği, bununda tarımsal zararın karşılanmasına yönelik olduğu öğrenildi.
Büyükkonakgörmez Muhtarı Murat Çiçek "Köyümüzün büyük bir bölümü sular altında kalacak ancak devletimiz bu konuda doğacak hasarı ve tarımsal zararı göz önünde bulundurarak istimlakta bize tarla değerlerimizin çok üzerinde rakam ödeyecek. Kıraç olan tüm bölgedeki araziler sulu tarım yapmaya elverişli olacak. Bununla birlikte bu bölgede artık hayvancılıkta tarımda hızlı bir biçimde gelişme gösterecek. Suyun olduğu yerde hayat vardır" dedi.

SIRÇASARAY KÖYÜ TAMAMEN BOŞALTILACAK
Yapımına başlanan tarımsal amaçlı baraj projesi nedeniyle Sırçasaray Mahallesi tamamen taşınacak. Barajın yapımıın tamamlanmasının ardından gelecek yıl bu zamanlarda boaltılacak olan Sırçasaray Mahallesi sakinlerine devlet baraj etrafında projelendirdiği yeni evlere yerleştirecek. Barajın hemen kenarında yer alacak evlerle birlikte köy sakinleri de yeni bir hayata başlangıç yapacak.

ZİRAAT FAKÜLTESİ DE KAMPUS KURUYOR
Barajın yapılmasıyla birlikte Üniversitesi Ziraat Fakültesi'de 2 yıldır sürdürdüğü ve Ankara'nın dışında kurmak istediği Ziraat Fakültesi bitki araştırma ve geliştirme çalışmaları için aradığı kampusu da bu bölgeye kurmaya karar verdi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin barajın bitiminin ardından 2 yıl içinde projeyi hayata geçirmeyi hedeflediği öğrenilirken, bu projenin tarımsal gelişmeye katkı sağlaması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DSİ’den Haymana tarımına büyük müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN