Türkiye'nin en iyi haber sitesi

34. günde umutlar giderek tükeniyor

Geçirdiği ani bir atak sonucu beyninde oluşan ödem nedeniyle uyutulan Öykü Ertok, kendisini hayata bağlayacak bir mucize bekliyor

34. günde umutlar giderek tükeniyor
Geçtiğimiz 26 Kasım'da kalbi duran ve 34 gündür bir türlü uyanmayan küçük kız için umutlar tükenmek üzere. Doktorların "Uyanması mucize" dediği Öykü, bağlı olarak yaşadığı Ecmo cihazında kritik sürece girdi. Doktorlar, Öykü'nün uyur halde Ecmo cihazına bağlı olarak en fazla 38 saat kalabileceğini ifade etti.

DOKTORLAR ÜMİT VERMİYOR

Doktorlarının, tıbben tüm imkânları kullandıklarını ancak küçük kızı hayata döndüremediklerini belirten baba Tugay Ertok, "Öykü günden güne eriyor, vücudunda morarmalar ve kilo kaybı başladı, doktorlar ümit vermiyor" dedi. Küçük kızın son durumu hakkında SABAH Ankara'ya bilgi veren baba Ertok, "Kızım bizi duyuyor çünkü parmaklarıyla küçük tepkiler veriyor ancak bilinci 34 gündür kapalı. Beynindeki ödem dağılmasına rağmen hala uyanmıyor doktorlar sürecin çok uzadığını, cihazla daha fazla devam edemeyeceğini söylüyor. Vücudu sürekli kan kaybediyor, elleri ve kolları morarmaya başladı" diye konuştu. Tek evlatlarını kaybetme hissiyle yaşamanın çok zor olduğunu belirten Ertok, "Tek evladım ölümün kıyısında. Son gülüşü hatıra kaldı bize. 34 gündür soluk bir bedende can çekişiyor" dedi. Anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan acılı baba, "Ecmo cihazı geçtiğimiz günlerde durdu, çok kan kaybetti. Doktorlar normalde 38 saat bu cihaza bağlı yaşayabileceğini ancak Öykü'nün direnerek süreyi uzattığını söyledi. Cihaza bağlıyken bir atak daha geçirirse kızımı kaybedeceğiz. Doktorlar son ve kritik sürece girdiğimizi, Öykü'nün takılacak damarının kalmadığını, şu anda tek yapılacak şeyin beklemek olduğunu ve her şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyor" şeklinde konuştu.

ÖYKÜ İÇİN BİR MUCİZE BEKLENİYOR
Öykü'nün uyanmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu ifade eden baba Tugay Ertok, "Doktorlar bu saatten sonra uyanmaz diyorlar kızım için. Artık bir mucize bekliyoruz" dedi. Ertok, "30 Kasım çok kritikti, eğer o zaman uyansaydı hem yaşama hem de nakil konusunda şansı yüksekti ancak 34 gündür cansız yatıyor. Doktorlar uyanması zor ancak uyansa bile uzun bir zamanda toparlanacağını söyledi. Kızımın kalbi nakili beklemeye dayanamadı, yeni bir kalp umuduyla 12 yıl yaşamak için direnen yavrum şimdi aldığı nefesi de kaybetmek üzere. Biz tükendik artık, çaresizlik, 34 günlük uyku ve derin sessizlik bizi bitirdi. İstemesem de kızım son günlerini yaşıyor, tıbbın tüm imkanlarının tükendiği yavrum için bir mucize, aralanan bir göz istiyor, umutla bekliyoruz" şeklinde konuştu. Öykü'nün kalp nakliyle hayata tutunacağına vurgu yapan baba Ertok, "Bilinci açılmadan nakil yapılamıyor ama ben nakil taraftarıyım. İdil'den sonra hiç kalp nakli yapılmadı, lütfen organ bağışı yapın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
34. günde umutlar giderek tükeniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN