30 yıllık acı son buldu

Giriş Tarihi: 12.4.2016
30 yıllık acı son buldu

’de birçok hastaneye giden ve her seferinde “çaresi yok” denilen “at nalı böbrek hastası” Emine Çökelez (58) şifayı başkentte buldu

Bolu'da yaşayan Emine Çökelez, hayati tehlikesi yüksek olduğu için gittiği doktorlar tarafından ameliyat edilmedi. 21 taşla 30 yıldır dayanılmaz acılar içinde yaşayan Emine teyze, Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

RİSKLİ VE ZOR BİR CERRAHİ
Nadir görülen ve cerrahisi çok riskli olan at nalı böbrek hastası Emine Çökelez, 30 yıl hastane hastane tedavi aradığını söyledi. Hayati riski yüksek olduğu için hiçbir doktorun kendisini ameliyat etmek istemediğini belirten Çökelez, "Yıllardır bu hastalıkla mücadele ediyorum başvurmadığım hastane, yöntem kalmadı. Yıllarca tedavisi yok diyerek taş kırmaya yönlendirdiler. 20 seans çok kez taş kırdırdım. Her seferinde ağrılara dayanamadığım için yarıda bıraktım. Riskli ve zor bir cerrahi diyerek ameliyat yapmadılar. Ağrısız, acısız tek bir günüm geçmedi. Öleceksem öleyim deyip tam bıraktığımda 'daki bir hastaneyi öğrendim. Bu ameliyatın sadece burada yapıldığını duydum. Bolu Mengen'den Ankara'nın yolunu tuttum. Burada ameliyat oldum, artık ağrım yok" dedi.

SEVİNÇ GÖZYAŞLARI DÖKTÜ
Geçen hafta Yenimahalle Devlet Hastanesi'nde uzman bir ekip tarafından ameliyatı yapılan Çökelez'in acılarla dolu 30 yıllık "sağlık" mücadelesi son buldu. "Hayatımda ilk kez ağrısız nefes alıyorum" diyerek hastane odasında sevinç gözyaşlarına boğulan Çökelez, "Bu hastaneye geldim, muayenem yapıldı. Doktorlar bana ameliyatı yapabileceklerini ancak hayati tehlikesinin çok yüksek olduğunu söyledi. Yaşamak istediğimi söyleyerek tüm riskleri kabul ettim. Hiçbir doktor bana ümit vermezken Ankara'da bu hastanede acı ve mücadelem bitti. Ne kadar teşekkür etsem azdır, şimdi çok iyiyim bu kadarını beklemiyordum. Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Doğan Ünal, "At nalı Böbrek ameliyatı özel ve çok riskli bir ameliyat. Bu hastamız da bu riskler hat safhadaydı ancak bu konuda 'deki en uzman ekiple çalışan hastanemiz ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi" diye konuştu.

21 ADET TAŞ ÇIKTI
Emine teyzenin hastalığı ve ameliyat hakkında bilgi veren Başhekim Yardımcısı Tolga Karakan, "Nadir bir vaka olan Emine hanımın böbreğinden 21 adet taş çıkardık, genel sağlık durumu gayet iyi" dedi. Karakan, "Hasta bize geldiğinde çok fazla ağrısı ve taşı vardı. At nalı böbrekte iki böbrek birbirine yapışık halde bulunur. Bu böbrek taş oluşturmaya meyilli ve cerrahisi zor bir böbrektir. Literatürde sınırlı sayıda yapılan bir ameliyattır ve çok sık görülmez.. Sırttan kapalı olarak 1 cm lik delikten yapılan bu ameliyatı kliniğimizde başarılı bir şekilde yapıldı. Bu noktada referans bir konumdayız. Her gün 200 hasta bakıyoruz, yılda bin 500 ameliyat yapıyoruz. 20 yataklı servisimizle özellikli hastaları ameliyat ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıllık acı son buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN