ın nedeni elektrik hatları

Numune Hastanesi’nin çatısında çıkan ın nedeni belirlendi. İtfaiyenin yaptığı incelemede elektrik hattında yaşanan bir arızanın yangına neden olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Yangının nedeni elektrik hatları
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde elektrik hatlarındaki arıza nedeniyle çıkan büyük paniğe yol açtı. Hastanenin Beyin Cerrahi ve Üroloji Servislerinin bulunduğu B Blok çatı katında saat 21.40 sıralarında başlayan ve kısa sürede büyüyen yangında alevler çatının büyük bölümünü sardı. Hastaların tahliye edildiği yangın, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çalışmaları sonucunda kontrol altına alındı. Yangında, ölen ya da yaralanan olmadı.

11 HASTA NAKLEDİLDİ
Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yangının çıktığı bloktaki hastaların diğer bloklara tahliye edildiğini, tedavi süreçlerinin aksamaması gereken 11 hastanın da Ankara'daki üç ayrı hastaneye ulaştırıldığını ifade etti. Hastaneden yapılan açıklamada ise, yangının saat 23.30 itibariyle söndürüldüğü kaydedildi. Büyük paniğin yaşandığı yangın esnasında hastanede yatan hastalar, hastane personeli tarafından dışarı çıkarıldı. Yaklaşık 150 yataklı servisin çatısında başlayan yangında, 11 hasta, Atatürk, Dışkapı ve Yenimahalle Eğitim ve Araştırma hastanelerine ambulanslarla nakledildi. Yangın haberini duyan hasta yakınları ise hastaneye akın etti. İtfaiye ekiplerinin büyük çabaları ve hastane çalışanlarının desteğiyle kontrol altına alınan yangında, büyük bölümü ahşap olan bina ağır hasar gördü. Hastanenin B ve C bloklarının çatısında çıkan yangın kısa sürede C ve D bloklarının çatısına da sıçradı. Yangına 64 itfaiye eri ve 32 itfaiye aracıyla müdahale edildi. Kısa sürede büyüyen ve güçlükle kontrol altına alınan yangının boyutu günün ilk ışıklarıyla beraber ortaya çıktı.

CİHAZLAR BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ
hastane kaynaklarının yaptığı açıklamada ise, gece saatlerinde aniden başlayan ve tarihi binayı saran yangının yıldırım düşmesiyle çıktığı öne sürüldü. Açıklamada, "İddia edildiği gibi cihaz ya da elektrik kontağından değil. O bölümümüzde böylesi bir durum yoktu zaten. Yapılan incelemeler de yıldırımı doğruladı. Üzgünüz çünkü servisimizde bulunan cihaz ve ekipmanlarımız hem yangın hem de söndürme çalışmaları sırasında kullanılan su nedeniyle zarar gördü. Ancak hiçbir hastamızın, çalışanımızın burnunun dahi kanamaması, ölen ya da yaralananların olmaması büyük bir teselli" denildi.

KISA SÜREDE ONARILIP AÇILACAK
Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Sağlık Bakanlığı görevlileri, AFAD, Türk Kızılayı ve Vakıflar İl Müdürlüğü çalışanları hastaneyi ziyaret etti. Binanın tarihi yapısı hakkında bilgi alan AFAD yetkilileri, gerekli çalışmaları başlattı. Yanan bölümler brandalarla kapatılarak tadilata başlandı. Yetkililer, hasar gören bölümlerin en kısa sürede hızlı ve etkin çalışmalarla birlikte hizmete açılacağını söyledi. Öte yandan yangının bir bölümünü kül ettiği binanın 2. Abdülhamit Han tarafından 1881'de Ankara'ya yapılan ilk hastane olduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangının nedeni elektrik hatları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN