Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenlerin yaraları ’da sarılıyor

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Türkmenlerin yaraları Ankara’da sarılıyor

Polatlı Devlet Hastanesi, terör örgütü DAEŞ’in zulmünden kaçan lı Türkmenlere kapılarını açtı. Hardal gazıyla vücutlarında ağır hasarlar oluşan kadın, çocuk ve yaşlı 105 hasta sağlığına kavuştu

'taki iç savaşta hardal gazına maruz kalan Türkmenlere başkent sahip çıktı. Kuzey Irak'ın Kerkük iline bağlı Taze Hurmatu kasabasına terör örgütü DAEŞ'in yaptığı kimyasal saldırı sonucu yaralanan 30'a yakını çocuk, toplam 105 hasta Polatlı'da tedavi ediliyor. Anlaşma gereği bölgenin tedavi merkezi olan , Türkmenlerin "yaşam" umudu oldu.

"DURUMLARI İYİ"
Akciğer rahatsızlığı ve yanık belirtileriyle Polatlı'ya getirilen hastaların tedavileri sürüyor. Hastaların durumu ile ilgili SABAH Ankara'ya bilgi veren Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan, "İlk 22 kişilik kafileyi ve son olarak da 83 kişilik bir kafileyi hastanemizde tedaviye aldık. Gece saat 23.00'te geldiler. Dışişleri kanalı ve Kamu Hastaneleri arasındaki anlaşmalar gereğince hastaların bilgisi bize geliyor. Hastanemizin 1,5 katını Türkmen kardeşlerimize ayırdık, bu hastalarımızın rahat etmesi için tüm imkânlarımızı seferber ettik" dedi. Türkmen hastalar için Sağlık Bakanlığı'nca özel bir ekip kurulduğunu belirten Arslan, "Organ yetmezliği vs. diğer hastalıklarını da tedavi ediyoruz. Özellikle çocukların vücudunda ciddi yanıklar mevcut. Hastanın psikolojik baskısını en aza indirmeye çalışıyoruz. İlk geldiklerinde durumları ağırdı. Kalıcı hasarları zaman gösterecek. Çünkü hardal gazına maruz kalan hastaları ilk kez tedavi ediyoruz. Aldığımız numuneleri laboratuvarda inceliyoruz. Biz hardal gazına karşı bilimsel çalışma boyutunu hazırlıyoruz. 17 Mayıs gibi bu konuda bir bilimsel kongre ve eğitim faaliyeti yapmayı planlıyoruz. Sağlık Bakanlığı'na bildirdik izin verildiği takdirde harekete geçeceğiz. 70 milyonluk bir yatırımla uluslararası alanda hizmet vermesi için planlanan ve günlük 4 bin hastaya hizmet veren bu hastanemiz şimdi de Türkmen kardeşlerimizin yaralarını sarıyor. Bu dünyaya hem büyük bir örnek hem de derstir" dedi.

İRAN KOVDU TÜRKİYE İSE YARDIM ETTİ
Hastaneye teşekkür ziyaretinde bulunan Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan, "Çocuklar ders başında, kadınlar sokaklarda iken DAEŞ gaz bombası attı, etraf yandı kül oldu. hasta kabul etmedi ancak Türkiye başkentini açtı" dedi. Türkcan, "Bedenleri küle dönmüş Türkmen kardeşlerimizi Türk devleti Polatlı'ya getirdi, süit odalarında özel ekibiyle tedavi etti. Irak'taki akrabalarıyla iletişim kurmaları için internet bağlantısı kurdu hatta iyileşenleri giydirip Polatlı'ya gezi turları bile düzenledi. Dünyada örneği yok. Şahidim; Irak hükümeti bile ilgilenmedi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerin yaraları Ankara’da sarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN