Türkiye'nin en iyi haber sitesi

olacaklardı şehit oldular

Giriş Tarihi: 22.7.2016
Asker olacaklardı şehit oldular

İkisi de 20 yaşında, ikisi de çakı gibi olacaktı… Ama ikisi de asker olamadan şehitlik mertebesine erişti

15 Temmuz'daki darbe girişiminin 20 yaşındaki iki delikanlısı onlar… birinin adı Samet, diğerinin adı Ömer… İkisi de bu yıl içerisinde e gidecekti ve ikisi de ailesine, "Askerde şehit olacağım" diyordu. FETÖ'cü askerlerin darbe girişimine karşı durmak için Akıncı Üssü'ne gittiler ve hain kurşunların hedefi oldular.

SEN NENEMLE BURADA KAL…
Annesini 3, babasını ise 13 yaşında kaybeden 20 yaşındaki Samet Cantürk, Kazan Belediyesi'nde çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi kendisiyle gelmek isteyen kardeşi Kazım'a, "Sen nenemle kal. Ona göz kulak ol" diyerek vatanı kurtarmaya gitti ve vücuduna isabet eden hain kurşunla şehit düştü. Samet, Soğulcak Köyü'nde yıllar önce kaybettiği annesi ve babasının yanına defnedilirken kardeşi Kazım, ağabeyinin mezarına Türk bayrağı dikerek etti. Samet'e yıllarca hem annelik hem de babalık eden babaannesi Refika Cantürk, torunu için, "Torunum, 'askerde şehit olacağım' derdi. Ben de hep ağzından yel alsın derdim. Yavrum benim… Çok tatlıydı. Sözümden hiç çıkmazdı. Kazan Belediyesi'nde çalışırdı. Evde onun kazandığı parayla geçinirdik. Cenab-ı Allah böyle yazmış. Vatan uğruna gitti yavrum" diye konuştu.

KOŞA KOŞA ÖLÜME GİTTİ
Ömer Takdemir (20) ise 2 sonra askere gidecekti. Çevresine, "Askerde şehit olacağım" diyen Ömer, hayalini kurduğu şehitliğe sivil hayatta erişti. Şeker fabrikasında mevsimlik işçi olarak çalışan baba Nihat Takdemir, " olduğum Allah aldı bizden. Dalımızı kırdı götürdü. Demek ki Allah bizden daha çok sevmiş. Zaten aklında hep şehit olmak vardı. 2 ay sonra askere gidecekti. 'Ben komando olacağım ve şehit olacağım' derdi. Bu olayları duyunca koşa koşa gitti" dedi.

ONU NASIL VURDUNUZ?
Baba Nihat Takdemir, Ömer'in vatan ve millet sevgisinin herşeyin önünde olduğunu ifade etti. Evlat acısıyla gözyaşı döken anne Ayfer Takdemir ise, "Ablasının bebeği olacaktı. Dayı olacaktı yavrum… 'Anne ben vatanı kurtaracağım' dedi. Nasıl vurdunuz yavru mu?" diyerek cuntacılara isyan etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asker olacaklardı şehit oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN