Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altındağ Beledyesi’nden yasam boyu eğitim

Giriş Tarihi: 30.9.2016

Altındağ Belediyesi, 17 Gençlik , 25 Kadın Eğitim Kültür Merkezi, 11 anaokulu ve pek çok sosyal yatırımı ile ilçede büyük bir eğitim seferberliği sürdürüyor. Eğitimin okul öncesi yaşlarda başlaması gerektiğini belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki özellikle gençler ve kadınların eğitimi için 10 yıldır aralıksız projeler ürettiklerini anlattı.

17 GENÇLİK NDE 25 BİN GENÇ EĞİTİME DEVAM EDİYOR
Bugüne kadar Altındaglı gençler için 17 farklı mahallede 17 Gençlik Merkezi açan Altındag Belediyesi, bu merkezler vasıtasıyla 25 bin gence ulasarak, onlara yeni fırsatlar sunuyor. Gençler bu merkezlerde öncelikle yeni egitim fırsatlarıyla tanısıyorlar. Merkezlerde Türkçe, Matematik, Ingilizce, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler gibi temel dersler veriliyor. Özel etüd odalarında yas gruplarına göre verilen derslerin yanı sıra, merkezlerde olusturulan bilgisayar ve internet odaları ile kütüphaneden ücretsiz yararlanabiliyor ve performans ödevleri için gerekli arastırma-incelemeyi buralarda yapıyorlar.

ALTINDAĞLI GENÇLER "GENÇLİK MERKEZLERİ" İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR
Merkezlerin sundugu bir diger imkân da kültür ve sanat aktiviteleri… Gençlere, ilgi alanlarına göre Gitar, Keman, Baglama, Ney, , Satranç, Resim, Ebru, Diksiyon, Türk Halk Müzigi, Drama, Halk Oyunları, Mehteran gibi branslarda dersler veriliyor. Ayrıca masa tenisi, güres, salon sporları, internet salonu ve benzeri faaliyetlerden de yararlanan gençler sehir gezileri, tiyatro ve gösterilerine de katılma sansı yakalıyor. GEZİLER

SAYESİNDE YENİ YERLERİ KEŞFEDİYORLAR
Ankara içinde Anıtkabir, TBMM, müzeler, Ankara'nın görülmesi gereken yerlerini ücretsiz gezen gençler, aynı zamanda sehir dısı gezilerine de katılabiliyor. Bursa, Çanakkale ve Kapadokya gezileri ile kültür ve tarihimizi kesfetme imkanı bulan gençler, aynı zamanda aileleri yanlarında olmadan kendi yasıtları ile farklı deneyimler yasayarak sorumluluk duygularını gelistiriyor ve özgüven kazanıyorlar.

GENÇLER SEMİNERLER SAYESİNDE BİLİNÇLENİYOR
Altındaglı gençlerin sosyal ve psikolojik gelisimlerine destek olmak için, çesitli kurumların isbirligiyle yüzlerce seminer düzenleniyor. Bu seminerlere Altındag Belediyesi Gençlik Merkezleri üyesi gençler büyük ilgi gösteriyor. "Farklılıkları Kabul Etme, Degerler Egitimi, Ergenlik Dönemi, Saglıklı Arkadaslık Iliskileri, Madde Bagımlılıgının Zararları, Ders Çalısma Yöntemleri, Anne – Baba ile Saglıklı Iletisim Kurma; Bilinçli Medya Kullanımı; Saglıklı Beslenme; Kisisel Hijyen ve Temizlik, Meslek Tanıtım, Istiklal Marsı ve Bayrak" gibi konularda düzenlenen seminerlere
gençler büyük ilgi gösteriyor
2005 yılında ilk kez Besikkaya Mahallesi'nde açılan Kadınlar Egitim ve Kültür Merkezi'nden sonra, yıllar içerisinde Altındag'da 25 mahallede yeni merkezler açan Altındag Belediyesi, her merkezde yüzlerce kurs veriyor. 25 merkeze 50 binden fazla kadın devam ediyor.

25 MERKEZDE 250 FARKLI BRANŞTA KURS
Meslek edindirme - hobi ve beceri kursları olarak iki ana baslıkta belirlenen kurslara yogun ilgi gösteren Altındaglı kadınlar, kurslar vasıtasıyla hem yeni seyler ögreniyor hem de yeni dostluklar kuruyor. Altındag Halk Egitim Müdürlügü'yle isbirligi yapılarak, 250 farklı bransta kurslar düzenleniyor. Kadınlar için okuma yazma, Ingilizce, Arapça, Osmanlıca, bilgisayar, diksiyon kurslarının yanı sıra bu yıl grafik ve animasyon, hızlı okuma, dekoratif ahsap süsleme, ipek kozası el ürünleri, çarsaf baglama, gümüs kazaziye, fotografçılık, moda tasarımı, stilistlik, takı tasarımı resim-yaglı boya, kurdela isi, tas bebek, ebru, tezhip, hat, pastacılık, ahsap boyama, kumas boyama, patchwork(kırk yama), gelin bası, drama, el nakısı, baglama, ud, keman, kanun, ney, yönetici sekreterligi, tel kırma, anne çocuk egitimi, cilt bakımı, kuaförlük, minyatür, halk oyunları, TSM korosu, THM korosu ve Tasavvuf korosu kursları veriliyor.

KADINLAR EĞİTİM SEMİNERLERİYLE BİLİNÇLENİYOR
Çesitli üniversitelerde görev yapan uzman kisiler tarafından bu yıl , Altındaglı kadınlara, Kadın Saglıgı, Ketem (Meme Ve Rahim Agzı Kanseri Erken Teshis Tarama Ve Egitimi), Obezite, Besin Güvenliginin Önemi, Nasıl Saglıklı Kilo Verebiliriz?, Dogru Beslenme, Kanserden Nasıl Korunabilirim?, Kolon Kanseri Egitimi Ve Tarama, Diyabet Egitimi, Nasıl Saglıklı Yaslanabilirim?, Bel Ve Boyun Agrıları, Kemik Erimesi, Ayak Deformasyonu, Mide Kanseri, Göz Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Böbrek Saglıgı, Çocuklarda Gelisim Problemleri, Kalp, Damar Ve Tansiyon Rahatsızlıkları, Astım Ve Koah, Agız Ve Dis Saglıgı, Su Ve Besinlerle Bulasan Hastalıklar, Yaslı Bakımı ve Beslenmesi, Agız ve Dis Saglıga, Bel Fıtıgı, ve Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme konularında seminerler veriliyor.
Ayrıca, Ergen Çocugumuzla Nasıl Iyi Bir Iletisim Gelistirebiliriz?, Madde Bagımlılıgı Ve Aile Tutumları, Kihep (Kadının Insan Hakları Egitim Programı), Toplumsal Cinsiyet, Aile Içi Siddet Ve Kadın Hakları, Takıntılı Kisilik (Obsesif Kompulsif), Alzheimer, Depresyon, Ailede Ruhsal Sorunlar, Stresle Basa Çıkmanın Yolları, Erken Yasta Evlilik, Çocukların Ihmal Ve Istismardan Korunması, Hırsızlıga Karsı Önlemler Ve Güvenlik, Ev Kazaları Ve Ilkyardım, Dinimizde Kadınlar, Hırsızlıga Karsı Önlemler ve Güvenlik, Stres Yönetimi konularında da kadınlara seminerler veriliyor.

KADINLAR SİNEMAYA VE TİYATROYA GİDİYOR
Sinema ve tiyatroya gitme imkanı olmayan Altındaglı kadınların, kültür ve sanata olan ilgisi ve duyarlılıgını artırmak amacı ile her ay düzenli olarak tiyatro ve sinema programları düzenleniyor. Kadınlar Egitim Kültür Merkezleri'nde kadınların tiyatro bilincini gelistirmek amacıyla drama egitimi de veriliyor. Bu egitimin sürekliligini artırmak ve kadınları bu alanda heveslendirmek için Devlet Tiyatroları ile anlasma yapılarak, her ay yüzlerce Altındaglı kadın farklı oyunlara yine ücretsiz olarak götürülüyor.

KADINLAR ÜCRETSİZ OLARAK TÜRKİYE'Yİ GEZİYOR
Altındag'da kadınlar, Anıtkabir, TBMM, müzeler, ören yerlerini geziyorlar. Tarih ve kültür agırlıklı geziler sayesinde kadınlar yasadıkları kenti daha yakından tanıyor. "Türkiye Gezileri" adı altında baslatılan projenin sınırları her geçen yıl genisliyor. Programa sadece birkaç sehir gezisi ile baslanmısken, bugün ziyaret edilen illerin sayısı hızla arttı. Proje kapsamında kadınlar, Istanbul, Bursa, Konya, Çanakkale, Urfa illerini ziyaret ediyor. Kadınlar, Altındag Belediyesi'nin sagladıgı olanaklarla, hiçbir ücret ödemeden, seyahat ediyor. Hayatlarında ilk defa uçaga binen ve sehir dısına çıkma imkanı bulan kadınlar büyük bir heyecan yasıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altındağ Beledyesi’nden yasam boyu eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN