Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azeri tarihi eserler vandalizm kurbanı

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Azeri tarihi eserler vandalizm kurbanı

Bakü ve Gence’de düzenlenen konferansta Ermeniler’in işgal ettiği Azerbaycan topraklarındaki tarihi ve dini yapıların vandalizm ile yok edilmesi konuşuldu

Azerbeycan umhurbaşkanlığı, Azerbaycan Gençlik Vakfı ve Azerbaycan Genç Bilim Adamları Birliği, Çok Kültürlülük ve Vandalizm adıyla uluslararası konferans düzenledi. Konferansın resmi açılışı 23 Kasım günü Bakü'de yapıldı. Açılışa Azerbaycan Millî Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva da katıldı ve bir konuşma yaptı. Paşayeva, Ermenistan'ın Taliban gibi vandallık yaptığını söyledi. Taliban 2001 yılında Afganistan'daki Buda heykellerini dinamitleyerek yıkmıştı. Paşayeva, "Ermenistan'ın yaptığı Taliban'ın Pakistan'da yaptığından aşağı değildir" dedi.

'YERLE BİR ETTİLER'
Paşayeva, Azerbaycan halkının başkalarına karşı toleransın ötesinde hoş görülü olduğunu söyledi. Paşayeva, "Azeriler öteden beri başka kültürlerle yan yana yaşamıştır. Başka kültürlere saygılı olmuş ve devamları için çalışmıştır" dedi. Çok kültürlülüğü savunduklarını belirten Paşayeva, "Ancak Ermenistan'ta Ermeni'den başka birilerini bulamazsınız. Ermeniler işgalci. Karabağ'ı işgal ettiler. 1 milyon Azeri'yi yerinden yurdundan ettiler. Bu yetmiyormuş gibi işgal ettikleri yerlerdeki Azeri kültür ve dini değerlerine saldırdılar. Birçok tarihi yapıya zarar verdiler, birçoğunu da yerle bir ettiler" diye konuştu. Yabancı katılımcılara seslenen Paşayeva şunları söyledi: "Ülkenizin Ermenistan'daki büyük elçilerine ya da konsoloslarına 'Şu Azeri tarihi yapıyı biliyor musunuz?' diye sorun. Ben alacağınız cevabı biliyorum. Elçileriniz size 'Biz böyle bir yapı bilmiyoruz. Görmedik' diye cevap verecektir. Çünkü sorduğunuz yapı Ermeniler tarafından yıkılmıştır. Dünya hem bu vandalizme hem de 1 milyon Azeri'nin vatanından olmasını görmezden geliyor. Oysa Azerbaycan bugün Bakü merkezindeki Ermeni kilisesini korumaya almıştır. Bu bizim çok kültürlü yaşam felsefemizi gösteriyor. Bütün dünya bunu bilsin." Konferansın açılış konuşmasını yapan Genç Bilim Adamları Birliği Başkanı İlgar Orucov barış içinde yaşamanın tek yolunun çok kültürlülük olduğunu anlattı. Orucov, "Şiddet, savaş sorunları çözmüyor. Tam tersine artırıyor. Şiddetle ve savaşla nereye kadar gidebilirisiniz? Sürekli savaşla yaşanmaz. Bu yüzden çok kültürlülük Azerbaycan'ın resmi politikasıdır" dedi.

SALDIRILARIN BİLANÇOSU
İkinci gün konferansı yöneten Azeri tarihçi Doç. Dr. Ruslan Rahimli, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarında 1891 kültürel kaynak, 738 anıt, 28 müze, 4 fotoğraf galerisi, 14 anıt komleksi ve 1107 kültürel kuruluşun saldırıya uğradığını belirtti. Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Kıdemli Bilimsel Araştırmacı Rahimli, bu tarihi ve kültürel yapılardan çoğunun da yerle bir edildiğini anlattı.


Bahri BÜKE / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azeri tarihi eserler vandalizm kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN