Downhill tutkusu parkur yaptırdı

Dağ bisikletiyle bir tepeden aşağı hızla inerek zamana karşı yarışılan spor dalı “downhill”in Türkiye’deki ilk şampiyonu olan Burak Uzun, çalışmalarını yurtdışında Türkiye’yi temsil etme hedefiyle Yenimahalle’de kendi yaptığı parkurda sürdürüyor

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Downhill tutkusu parkur yaptırdı
Dağ bisikletiyle bir tepeden aşağı hızla inilerek zamana karşı yarışılan spor dalı "downhill"in Türkiye'deki ilk şampiyonu Burak Uzun'un en büyük hayali, bu sporun "ana vatanı" sayılan Kanada'daki yarışmada Türkiye'yi temsil etmek. Türkiye'de ilk kez 3-4 Eylül tarihlerinde Kayseri Erciyes'te yapılan "Downhill Türkiye Şampiyonası"nda birinci olan Uzun, çalışmalarını anlattı. Çalışmalarını Yenimahalle Koru Mahallesi'nde kendi hazırladığı parkurda sürdürdüğünü kaydeden Uzun, "Parkuru yaparken gerçekten çok zorlandım. Yaşıtlarım gezerken ben burada kazma, kürekle kendime alanlar yapıyorum" dedi. Yaklaşık 6 yıldır "downhill" adı verilen spor dalıyla ilgilendiğini belirten 21 yaşındaki Uzun, bisiklet kullanmaya çocukluğundan beri meraklı olduğunu ifade etti. Kayseri'deki şampiyonada 80 kişiyle yarıştığını kaydeden Uzun, "Elite men klasmanında birinci oldum. Parkur bin 870 metre uzunluğundaydı. Hızın önemli olduğu parkurda risk çok fazlaydı. Parkurda bu işin doğasında olan rampalar da mevcuttu" diye konuştu.

'Ülkemize maalesef çok geç geldi'
Türkçe "Yokuş aşağı, inişli" gibi kelime anlamları olan "downhill" sporunu "Dağ bisikletiyle dar patikalardan, kayalıkların arasından geçerek ve yokuş aşağı rampalardan atlayış yaparak hızlı bir şekilde inilen spor" olarak tanımlayan Uzun, bu dalın Türkiye'deki durumuna ilişkin şu bilgileri aktardı: "Dünyada uzun yıllardır yapılan bir spor. Son zamanlarda çok popüler. Ülkemize maalesef çok geç geldi. Maliyet, imkan ve sporcu konusunda eksik olduğumuzdan geç geldi. Ülkemizde 2008 yılında benim gördüğüm ufak ufak başlangıçlar vardı. Bunlar çok iyi bisikletlerle değil, daha amatör bisikletlerle sadece 'downhill' ruhunu kullanarak yapan kişilerdi."

Mühendislik eğitimi alıyor
Spor hayatının yanı sıra eğitimine de Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünde devam eden ve 3. sınıf öğrencisi olan Uzun, bazı dersleri arazide işlediklerine işaret ederek, "Saha derslerinde yürürken 'Burada bisikletim olsa daha rahat giderdim' dediğim oluyor. Benim için bisikleti kullanmak yürümekten daha basit" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Downhill tutkusu parkur yaptırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN