Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Yurt Kur Çanakkale Sinema Günleri” Başladı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Yurt Kur Çanakkale Sinema Günleri” başladı. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurtlarda kalan öğrenciler, “Son Mektup” filmini ücretsiz izleyecek.
’daki “Yurt Kur Çanakkale Sinema Günleri” etkinliğinin açılış törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, filmin yapımcısı Özhan Eren’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Filmi 18 Mart’ta Çanakkale’de gerçekleştirilen galasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraber izlediğini dile getiren Bakan Kılıç, filmin güzel bir çalışma olduğunu ve filmde birçok hikayenin yer aldığını anlattı. Bakan Kılıç, filmi izlemeye gelen öğrencilere şöyle seslendi:
“Sizler ecdadınızın yaşadıklarını, bu ülkenin bugüne gelmesi için bu vatanın vatan olması için gösterilen fedakarlıkları iyi anlamanız gerekiyor. Eminim ki filmi izlerken sizler de çok farklı duygular içinde olacaksınız. Bakanlık olarak bizim yaptığımız birçok çalışma var. Ecdada Mektup Projemizi, gençlerimizin 253 bin mektubu ecdadımıza yazması için başlattık, fakat şu anda 300 bine doğru ilerliyor. Gençler bu projeyi böylesine sahiplendi.”
Bakan Çağatay Kılıç, yine bakanlığın yürüttüğü “Bir Hilal Uğruna Çanakkale” programının bugün itibariyle 22 ilde sergilendiğini hatırlatarak, “Bizim buradaki amacımız, yaşadıklarımızı, tarihimizi iyi ve doğru bir şekilde öğrenmenizi ve ayrıca orada yaşananları az da olsa hissetmenizi sağlamak” dedi.
Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sizler bu ülkenin gençliği olarak ‘Kim var?’ denildiğinde sağına soluna bakmadan fert fert ‘Biz varız’ diyeceksiniz. Ben buna eminim. Burada kardeşliğinizle, birlik ve beraberliğinizle eğitiminizi alarak geleceğe doğru yürümeye devam edeceksiniz. Bizim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalan öğrencilerimiz olarak sizlere böyle bir imkanı sunmak istedik. Ümit ediyorum ki filmi seyrettikten sonra daha büyük bir şevkle çalışacak ve kendinizi geliştireceksiniz.”
Davetlerini kabul edip gelen gençlere teşekkür eden Bakan Kılıç, katılımcılar arasında yan yana yer alan Galatasaray ve Fenerbahçe formalı gençleri görünce, “Burada göstermiş olduğunuz renklerin kardeşliğini de her yerde gösterin inşallah” dedi. Bakan Kılıç konuşmasını, “Hepinizin bir olduğunu ve hepinizin fert fert bizim için değerli olduğunu lütfen unutmayın. Bugünden itibaren geleceğiniz için çalışmaya başlayın. Sizlere iyi seyirler diliyorum. Hepinize öğrenim hayatınızda başarılar diliyorum” sözleriyle tamamladı.
Son Mektup filminin senaryo yazımına 2010 yılında başlayan ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında filmi gösterime hazırlayan yapımcı Özhan Eren ise, şanlı destanımızın anlatılmasının asla kolay olmadığını ve yapılan her çalışmanın okyanusta bir damla kadar olduğunu belirtti. Gençlerin istifade edebilmesi için Çanakkale Harbi günlerini de çalıştığını söyleyen Eren, katkı ve desteklerinden dolayı Bakan Kılıç’a teşekkür etti.
Bakan Kılıç, filmi izlemeye gelen gençlerle toplu fotoğraf çektirdikten sonra gençleri kırmayarak selfie yaptı. Bakanlık tarafından gençlere Cemil Şahinler’in “Çanakkale Hikayeleri” ve Fazıl Yazıcı’nın “Ayağın Nerede Oğul” kitapları armağan edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Yurt Kur Çanakkale Sinema Günleri” Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN