Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi

Giriş Tarihi: 7.5.2015 19:28 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 23:32
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 5 Mart 2015 tarihinde TÜBİTAK ile imzaladığı Sözleşme çerçevesinde “Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi”ni başlatarak, illerdeki gürültü kirliliğinin belirlenmesi ve gerekli önemlerin alınması amacıyla önemli bir çalışmaya daha imza attı.
Aralık 2015 tarihi itibari ile tamamlanacak olan Projenin açılış toplantısı, ilgili tüm kurum ve kuruluşların katılımı ile ’da 8 Mayıs 2015 tarihinde başlayacak olan programla gerçekleştirilecek. Proje ile “Adana, Gaziantep, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman, Elazığ ve Mersin olmak üzere toplam 15 ilin şehirleşmiş alanları için stratejik gürültü haritaları ilgili belediye başkanlıkları ile işbirliği ve koordinasyon içinde hazırlanacak.
Hazırlanan gürültü haritaları, sorunlu alanların belirlenmesinde ve kontrol tedbirlerini içeren eylem planlarının hazırlanmasında kullanılacak.
Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü Avrupa Birliği Projesi ile de İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Kocaeli yerleşim alanlarının stratejik gürültü haritaları hazırlama çalışmaları devam ediyor.
Antalya ve Malatya illerinin stratejik gürültü haritaları ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teknik desteği ile ilgili büyükşehir belediye başkanlıklarınca hazırlatıldı. Konya ilinin stratejik gürültü haritası hazırlanması çalışmaları da ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yürütülüyor. 2015 yılı sonu itibari ile 23 ilin stratejik gürültü haritası hazırlanmış olacak.
4 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” gereğince nüfusu 100 bin’den fazla ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına bin kişinin üstünde olan yerleşim alanları için gürültü haritalarının hazırlanması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN