Kamu Başdenetçisi Kesilen Öğrenim Kredisine Yapılan İtirazı Haklı Buldu

Giriş Tarihi: 19.6.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 11:31
Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, ön lisans eğitimi sürecinde aldığı ancak uzaktan öğrenim lisans tamamlama sürecinde kesilen öğrenim kredisinin yeniden verilmesi talebiyle gelen başvuruyu haklı buldu.
Şikayetçi, ön lisans mezunu olduğunu, öğrenim süresince öğrenim kredisi aldığını, 2014 Dikey Geçiş Sınavı ile uzaktan öğretim lisans tamamlama programını kazanarak üçüncü sınıftan öğrenimine devam ettiğini, aynı zamanda sınavsız dikey geçiş ile Açıköğretim 3’üncü sınıftan ve Açıköğretim Hukuk Bölümü Adalet Programı’na da 1’inci sınıftan ikinci üniversite hakkı kapsamında devam ettiğini belirtti. Şikayetçi, ara vermeksizin ve intibak sınıfına kalmaksızın lisans tamamlama eğitimine geçmesine, uzaktan eğitim gören öğrencilere kredi verilmeyeceğine ilişkin bir düzenlemenin bulunmamasına ve örgün öğretim öğrencileriyle uzaktan öğretim öğrencilerini söz konusu konuda ayıracak bir düzenlemenin ilgili mevzuatta yer almamasına rağmen tarafına ödenen öğrenim kredisinin kesildiğini ileri sürdü. Şikayetçi, uzaktan eğitim öğrencilerinin daha yüksek maliyetlerle eğitimlerine devam ettiklerini öne sürerek, kesilmiş olan öğrenim kredisinin kendisine yeniden verilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.
Şikayeti ele alan Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, öğrenim kredisinin kesileceği hallerin sayılmış olması ile uzaktan eğitim görmenin bunlar arasında yer almaması ve Yönetim Kurulu tarafından da uzaktan eğitim konusunda bir karar alınmamış olması, ayrıca öğrenim kredisinin öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla verilen, geri ödenmesi gereken bir borç paradan ibaret olması ile uzaktan eğitimin maliyetleri göz önünde bulundurularak, şikayetçinin ön lisans eğitimi sürecinde aldığı öğrenim kredisinin uzaktan eğitim lisans tamamlama sürecinde kesilmesinin hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı değerlendirmesinde bulundu.
Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, şikayetçinin ön lisans eğitimi sürecinde aldığı ve uzaktan eğitim lisans tamamlama sürecinde kesilen öğrenim kredisinin yeniden verilmesi, bu süreçte ödenmemiş olan öğrenim kredisinin şikâyetçiye ödenerek mağduriyetinin giderilmesi için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne tavsiye kararı gönderdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu Başdenetçisi Kesilen Öğrenim Kredisine Yapılan İtirazı Haklı Buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN