Eski Eşle Milyonluk Miras Davası

Giriş Tarihi: 18.3.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 13:49
Antalya’da yaşayan 62 yaşındaki emekli Şükran Ekmekçi, ailesinden kalan parayla aldıkları arsanın üzerine yapılan iki daire ve dükkanın arsa payı çıkarıldıktan sonra eski eşiyle eşit şekilde paylaştırılmasını istedi. Ekmekçi, mahkemelerin ise arsa payını düşmeden, mirasın yüzde 80’ini eski eşine verdiğini ileri sürerek, mirasının yok sayıldığını söyledi.
Antalya’da yaşayan memur emeklisi 62 yaşındaki Şükran Ekmekçi, babaannesinden kalan arazilerin satışı ile 26 yıl önce TRT Caddesi üzerinde bir daire satın aldı. Çift daha sonra yatırım amacıyla daireyi satarak, Lara bölgesi Şirinyalı Mahallesi’nde 600 metrekare hisseli şekilde arsa satın aldı ve içine de müstakil ev yaptırdı. Birkaç yıl sonra alanın imara açılması ile birlikte Şükran Ekmekçi ve 11 yıl önce ayrıldığı eşi H.Ş.(65) arsayı müteahhide vermeyip, kendi imkanlarıyla iki katlı bir bina yaptırdı. İki daire ve bir dükkanın bulunduğu binada iki yıl sonra H.Ş., noterden onaylı olarak dükkanı sattı. Çocukları olmayan çift, 11 yıl önce ayrıldı.
AYRILIĞIN ARDINDAN MİRAS KAVGASI
Bu ayrılığın ardından ikili arasında miras kavgası başladı. Şükran Ekmekçi, arsanın kendisinin olduğunu ve eşinin hiçbir hakkı olmadığını iddia ederken, H.Ş., bütün mal varlığını ortak bir çalışmanın sonucu gerçekleştirdiklerini savundu. İkili arasındaki miras mahkemeleri halen devam ederken, 2 dairenin üzerinde "satılamaz" kararı bulunuyor.
"MAHKEME BUNLARI GÖRMÜYOR"
Memurluktan emekli 62 yaşındaki Şükran Ekmekçi, 20 yıl önce evlendiğini ve evliliğinden 4 yıl sonra babaannesinden Korkuteli ilçesinden kalan araziyi sattıklarını aktardı Bu para ile TRT Caddesinde bir daire aldıklarını hatırlatan Ekmekçi, "Daha sonra orayı da satarak, Şirinyalı Mahallesi’nde 600 metrekare arsa satın aldık ve içine gecekondu yaptık. Bu arsaya sonra iskan geldi. 302 metrekare kaldı. Müteahhitler yüzde 50’i pay veriyorlardı. Denize nazır güzel bir yer. Emekli olduk. Emekli paralarımız, kooperatif paralarımız ve katkılarımızla burayı yaptık. 2 dubleks daire ve 1 dükkan oldu. Eşim, dükkanı 8 bin 400 liraya sattı. Bunun 6 bin lirası banka hisse senedi, 9 bin 970 hisse, 2 bin 400 lirayı da eve harcadıysa 6 bin lirası da banka hesaplarında gözüküyor. Ama mahkeme bunları görmüyor" dedi.
AYRILDIĞI EŞİ İKİ DAİREDE HAK İDDİA EDİYOR
Ayrıldığı eşinin hiçbir katkısı olmamasına rağmen iki dairede hak iddia ettiğini kaydeden Ekmekçi, şunları söyledi:
"Mahkeme benim iki evimden para veriyor. Yerin yüzde 80’ini ona veriyor faiziyle birlikte. Ben neredeyse bavulumu alıp çıkmak üzereyim. Benim miras hakkımı gözetmiyor. Kadın hakları diye bir şey yok. Eski eşimin arsada hiçbir parası yok. Miras hakkıyla alınan yer burası. Babaannemin arsasının parası ile aldık. 2004 yılında ayrıldık ama miras davaları başladı. Aile Mahkemesi beni hep haksız buldu ve son kararı temyize gönderdik. Bilirkişiler sadece 2 dairenin fiyatını biçiyorlar. Arsa değerini biçmiyorlar. Eski kocama da yerin yüzde 80’ini veriyorlar. Ben neredeyse bavulumu alıp çıkmak üzereyim."
"MİRASIM GİTTİ"
Kararın temyizde olduğunu söyleyen Ekmekçi, "Yapacak bir şeyim yok. Ben Başbakana, Adalet Bakanı’na, Cumhurbaşkanına sesleniyorum. İnsan hakları, kadın hakları diye bir şey yok. Mirasım gitti. Yediği gibi hala yemeye çalışıyor mirasımı. Mirasım yok sayılıyor. Yani bedava arsa bulmuş, ev yapmış böyle bir yerde. Beraber yaptıklarımıza şimdi, ‘Ben koydum, ben yaptım’ diyor. Ben memur olarak yerlerde sürünüyorum. Eğer ben miras yememişsem, memur değilsem, ev hanımı olsaydım çırılçıplak sokağa mı atılacaktım? Mahkeme kararıyla. Türkiye’de böyle bir olay yok. Ben hakkımı istiyorum. Arsamın değerini biçsinler. Kalanını da paylaştırsınlar" dedi.
Ekmekçi, toplam değeri 1 milyon 200 bin lira olan gayrimenkulün, arsa payı hesaplandıktan sonra paylaştırılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski Eşle Milyonluk Miras Davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN