Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akkaya, “Kırsal Dönüşüm Projesi”ni Önemsiyoruz

Giriş Tarihi: 30.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Akkaya, “Kırsal Dönüşüm Projesi”ni Önemsiyoruz
AK Parti Antalya Milletvekili Aday Adayı Ferdi Akkaya, Antalya’nın batı ilçeleri Kaş ve Kumluca’da vatandaşlarla bir araya geldi.
Seçim çalışmaları kapsamında Antalya’nın ilçelerini dolaşan AK Parti Antalya Milletvekili Aday Adayı Harita Mühendisi Ferdi Akkaya, Kaş ve Kumluca’da tarım arazilerinin en büyük sorunlarını vatandaşlara anlattı. Türkiye tarımında en büyük problemin parçalı arazi yapısı olduğunu dile getiren Akkaya, bugüne kadar oluşmuş küçülmelerin, parçalanmaların, düzensizliklerin iyileştirilmesi için hükümetimiz tarafından başlatılan “Arazi Toplulaştırması” çalışmalarının yaygınlaştırılması ve vatandaşların da buna destek vermesi gerektiğini söyledi.
En büyük sorunun miras yoluyla bölünme ve satış gibi nedenlerle arazilerin verimli kullanılamaması olduğunu belirten Akkaya, “Hükümetimiz, tarım alanında kendi kendine yetebilen bir ülke olarak, tarım arazilerinin bölünme sorununa çözüm getirmek için çalışıyor. Bu amaçla, tarım arazilerinin ‘Miras veya Satış’ yoluyla bölünmesinin önlenmesini içeren 5403 Sayılı Kanun’da değişiklik yapan 6537 Sayılı Kanun geçtiğimiz yıl yürürlüğe girmişti. Şu an ise arazi toplulaştırmalarına başlanılmış durumda. Tarımın da başkenti olan Antalya’mızda zaman kaybetmeden ‘Kırsal Dönüşüm Projesi’ vatandaşa, köylüye, çiftçiye anlatılması ve Pilot uygulama alanı olarak ilimiz bu projelerin önderliğini yapmalıdır” diye konuştu.
Kırsal Dönüşüm Projesi’ni sadece arazi toplulaştırması olarak algılamamak gerektiğini, aslında ulaşılmak istenen asıl hedefin kırsal kalkınma ile ülkemizin, vatandaşımızın daha çok kazanç elde edebilmesi olduğunu dile getiren Akkaya, “Kırsal Dönüşüm Projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanı sıra; İçişleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda gerçekleşebilecektir. Bu bağlamda Kırsal Dönüşüm Projesi, Köylerimiz ve diğer kırsal yerleşim birimlerimizdeki yapı stoğunun büyük kısmı dayanıksız, sağlıksız, asgari insani ihtiyaçları karşılamaktan uzak bir durumdadır. Kırsal Dönüşüm Projesi, İstihdam imkânları ve geçim kaynakları önemli ölçüde daralmış bulunan, yaşam standartları düşük, sürekli göç veren ve devlet desteğine muhtaç olan kırsal yerleşim birimlerimizin yenilenmesi ve geliştirilmesi projesidir” dedi.
Yaptıkları araştırmalarla ilgili önemli anekdotlar aktaran Ferdi Akkaya arazilerin ancak toplulaştırma yoluyla verimli kullanılabileceğini ve vatandaşların toplulaştırmaya destek olması gerektiğini söyledi. Akkaya “Türkiye’deki mevcut tarım arazilerinin 1 Milyon hektarlık bölümü mirasla kardeş sayısına bölünmesi, bölünen yerlerdeki sınır çizgileri veya işleme zorluğu gibi nedenlerle maalesef kullanılamıyor. Bir mahallemizde yapmış olduğumuz çalışma sonucunda; 189,90 hektarlık toplam alanda, 43 adet ev, 94 adet sera, 507 adet parsel ve 65 bin 59 metre toplam parsel kenar uzunluğu bulunuyor. Kullanılamayan alan ise 65.059 * 3 = 195.177 m² yani 19.52 hektar olarak göze çarpıyor. Tek bir mahallede bile kullanılamayan büyük bir alan söz konusu. İşte toplulaştırmayı bu nedenle önemsiyoruz. Toplulaştırmanın yaygınlaştırılması, arazi sahiplerinin de buna destek vermesi gerekiyor.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkaya, “Kırsal Dönüşüm Projesi”ni Önemsiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN