Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki Altın; “ Arıcısına İlkleri Yaşattık”

Giriş Tarihi: 6.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:16
Zeki Altın; “Aydın Arıcısına İlkleri Yaşattık”
İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, geride kalan 4 yıllık görev süreleri zarfında Aydın’da arıcılığın gelişmesi ve yetiştiricilerin sorunlarının çözümü nokrasında önemli projelere imza attıklarını belirtti.
Aydın İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın ve yönetim kurulu üyeleri, hafta sonu yapılacak olan olağan genel kurul öncesi, göreve geldikleri günden bu yana gerçekleşen ve devam een projeler hakkında bilgiler verdi.
2011 Nisan ayında devraldıkları Aydın Arıcılar Birliği’nin çok kötü koşullarda olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Zeki Altın, “Eski yönetimden bizlere Merkez Birliği, muhasebe ve birçok yere yüklü miktarda borcu olan ve o dönemde bakanlıkça yapılan incelemelerde 580 bin TL’lik usulsüzlüğü çıkan bir birlik kaldı. Görevi devraldığımız ilk zamanlarda Söke 1. İcra Mahkemesi’nin Birliğimizin hesaplarına koydurduğu haczi mahkeme yoluyla kaldırtarak, 2011 yılında verilecek olan kovan destekleme paralarının icra kuruluna gitmesini engelledik. Girişimlerimiz sayesinde bu maddi destek arıcılara verildi. Takip eden yıllarda Aydın Arıcılar Birliği’nin sarsılan itibarını düzelttik ve iki farklı bankayla imzalanan protokolde arıcılarımızın şeker ve arı yemi başta olmak üzere çeşitli arı ürünlerini peşin fiyatına alıp faizsiz olarak 4-5 ay sonra ödeyebilmelerine olanak sağladık. Yönetim kurulu üyelerimizin destekleriyle gerçekleştirdiğimiz Kuşadası Güzelçamlı Arıcılık ve Çam Balı Hasat Şenlikleri sayesinde ürettiğimiz balın adını ülke genelinde duyurmaya çalıştık. Arıcılarımızın bir araya gelemsini sağlayan bu şenliği önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.
Geride kalan 4 yıllık süre içerisinde gerçeklen projelere de değinen Altın, “2011-2012 yılları arasında özel bir firmanın hazırladığı Muğla Arısını Islah Projesi iznini, zararlı olacağını düşündüğümüz için iptal ettirdik. Aydın’a ilk defa bal ormanı kazandırdık. İki adet daha bal ormanı projemiz üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bölgemizde yetişen hayıt bitkisinden elde edilen şifa kaynağı hayıt balı ilk kez Birliğimiz sayesinde alıcı buldu. Bölgemizin önemli ballarından olan hayıt balı için ilk defa 300 TL taban fiyatı belirlenerek, arıcılarımızın balını bu fiyattan satabilmesine imkan sağladık” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki Altın; “Aydın Arıcısına İlkleri Yaşattık”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN