Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayto’dan 300 Kişilik Girişimcilik Hamlesi

Giriş Tarihi: 2.4.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Ayto’dan 300 Kişilik Girişimcilik Hamlesi
Ticaret Odası (AYTO), İŞKUR İl Müdürlüğü ve Aydın KOSGEB Merkez Müdürlüğü arasında imzaladığı protokol ile Aydın’da 300 kişilik bir girişimcilik hamlesi başlattı. AYTO, İŞKUR ve KOSGEB arasında imzalanan bu protokol ile Aydın’da 300 kişi girişimcilik eğitimi alacak.
Aydın Mado Tesislerinde düzenlenen protokol törenine AYTO Meclis Başkanı A. Sefa Yüksel, AYTO Yönetim Kurulu, Meclis, Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu üyelerinin katılımı ile düzenlenen törende, protokolü AYTO Başkanı ve TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkan Yardımcısı Hakan Ülken, İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi, KOSGEB Merkez Müdürü Turgut Gözen imzaladı.
Ortak akıl ve kurumlar arası işbirliğinin önemine vurgu yaparak konuşmasına başlayan AYTO Başkanı Hakan Ülken “Bugün hem İŞKUR hem de KOSGEB ile birlikte Aydın Ticaret Odası olarak Aydın’ın işsizlik problemine, Türkiye genelinde olan bir problemin Aydın’a sirayetine yerel bazda ne kadar azaltılabileceği yönünde bir çalışmanın neticesi veya başlangıcının imza protokolü için bir aradayız” dedi.
AYDIN’A YENİ GİRİŞİMCİLER LAZIM
Aydın’ın ve Türkiye’nin 2013 - 2014 yılı verilerine göre değerlendirmelerde bulunan AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Aydın’da 2013 yılında 756 şirket ve işletme kurulmuş, kurulan bu işletmeler Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da önce inşaat ve gıda sektöründe, 2014 yılında ise 790 şirket kurulmuş, ancak Aydınımızda kapanan şirket sayısı ilimizde 2013 de 782 iken 2014 de 1045 olmuştur. Bu rakamları biz analiz ettiğimizde içimiz acıdı. Dedik ki Aydın’da yeni işletmeler, yeni yatırımcılar ve yeni girişimciler lazım” dedi.
“YATIRIM AZALMIŞSA GİRİŞİMCİ AZALMIŞ DEMEKTİR”
Başkan Ülken, konuşmasında işsizlik, kişi başına düşen milli gelir ve büyüme oranlarına dair yaptığı değerlendirmede yatırımın azaldığını belirterek “2013 yılında işsizlik % 9.7 iken 2014 yılında % 10.9 oranına gelmiş, bunu neden ifade ettik, sadece işgücü tek başına kamu ile karşılanabilecek bir sorun değil mutlaka yeni yatırımların, yeni girişimlerin olması lazım ki istihdama katkı koysun. Kişi başına düşen milli gelirimiz de geriledi. 2013 de 10.800 Doların üzerine çıkan milli gelir, 2014’de %4 lük bir gerilme ile 10.404 Dolara düştü. En önemli konu bugün bu protokolü yapmamıza ve yaptığımız takdirde ülke ve il ekonomisine katkı koyacağını düşündüğümüz bu 2. 9’luk büyüme oranına yatırımların etkisi -0.3, 1.4-1.5 ihracatın artı etkisinin olduğu, 1.1 yine özel sektör harcamalarının büyümeye etki ettiği 2014 yılında kamu harcamalarınının 8.8 gerileyerek 0.5 etki ettiği büyüme rakamlarında total 3.2’ye tekamül ederken -0.3 lük etki ile 3.2’den 2.9’a büyüme rakamının düşmesine sebep olan yatırımların düşmesi yatırımların büyüme rakamına negatif etkisi. Yatırım azalmış, yatırım azalmışsa girişimci azalmış demektir.” diye konuştu.
Başkan Ülken, 2014 yılında İŞKUR’dan 437 kişinin girişimcilik eğitimi aldığını, eğitim alanlardan 65 kişinin de kendine bir işyeri açtığını, bu yıl ise sadece AYTO işbirliği ile 300 kişiye girişimcilik eğitimi verileceğini gerekirse bu sayının 500 kişi olarak da revize edilebileceğini belirterek, “ Girişimcilik eğitiminin protokolünün neticesinde sertifika almaya hak kazanan bireyler hali hazırda işletmeleri de olanlar yada bir yerde çalışanlar olmak üzere bu sertifika ile yeni bir işyeri açtığında İŞKUR’un desteklerinden ve aynı zamanda KOSGEB kanalıyla 100 bin TL’ye kadar devletin bir kısmı hibe bir kısmı da faizsiz geri ödemeli desteklerinden faydalanarak işyeri sahibi olacak.” dedi.
Başkan Ülken ayrıca bu eğitimin daha önce düzenlenen girişimcilik eğitimlerinden farklı olarak mesai saatlerinden sonra yapılacağını, ilk etapta il merkezi olan Efeler ilçesinden başvuruları tamamladıktan sonra AYTO hinterlandında bulunan Germencik, İncirliova, Koçarlı, Ortaklar, Çine, Karpuzlu ve Köşk ilçelerinde de eğitimin yapılacağını sözlerine ekledi.
EĞİTİMLER 04 MAYIS’TA BAŞLIYOR
İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi İŞKUR olarak 2009 yılından itibaren Girişimcilik eğitim faaliyetleri düzenlediklerini belirterek “İŞKUR’a kayıtlı kişilerin kendi işlerini kurmalarına, geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktayız. Bu yıl AYTO ile 12 grupta 300 kişiye girişimcilik eğitimi vereceğiz. 1. Grup eğitimimiz 04 Mayıs 2015 tarihinde başlayacak ve 24 Aralık 2015 de son grubumuzda eğitimlerini bitirmiş olacak. 2014 yılında girişicilik eğitimi alan 65 kişi kendi işlerini kurmuşlar arzumuz bu sayının daha da artarak devam etmesidir” dedi.
KOSGEB Merkez Müdürü Turgut Gözen ise “Günümüz Türkiyesi’nde işbirliği modellerinin aktif olarak kullanılması gerektiğine olan inancımla, Türkiye’deki girişimciliğin yaygınlaştırılması ve bu bağlamda da Aydın ilinde de girişimciliğin aktif hale getirilmesi için ciddi çalışmalar yaptık. Bunu yaparken Derneklerimizin, Odalarımızın ve sivil toplum örgütlerinin buna gönül vererek bu modelin içerisinde işbirliğine yanaşmalarından büyük keyif alıyoruz” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayto’dan 300 Kişilik Girişimcilik Hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN