Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diski Kadınlara Su Tasarrufunu Anlattı

Giriş Tarihi: 3.4.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Diski Kadınlara Su Tasarrufunu Anlattı
Suyun bilinçli kullanımı konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Sur Belediyesi bünyesinde kurulan Kadın Destek Merkezi’nde mahalleli kadınlarla buluştu. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Azize Değer Kutlu, suyun tasarruflu kullanılmasında kadınlara büyük görevler düştüğünü söyledi.
DİSKİ Genel Müdürlüğü, suyun bilinçli kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sur Belediyesi Kadın Destek Merkezi’ni (KADEM) ziyaret etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Azize Değer Kutlu ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileri KADEM’in Sur ilçesinde bulunan merkezinde mahalleli kadınlar tarafından ilgiyle karşılandı.
"DÜNYADA İÇİLEBİLİR SU MİKTARI AZ"
Meclis üyesi Azize Değer Kutlu, suyun insanlar için vazgeçilmez bir nimet olduğunu ifade ederek, "Dünyadaki su kaynaklarımız okyanuslar, denizler, göller, barajlar, yer altı ve yer üstü sularıdır. Ancak dünyadaki suların en büyük kısmını tuzlu, yani içilemeyen sular oluşturmaktadır" dedi. Dünyada her beş insandan birinin temiz suya ulaşamadığını kaydeden Kutlu, içme suyu arıtma tesislerinin pek çok ülkede bulunmadığını bu nedenle her gün temiz su bulamayan 30 bin insanın öldüğünü söyledi.
"SUYUMUZU MUSLUKTAN İÇİYORUZ"
Diyarbakır’ın içme suyunu musluktan içen dünyanın ender kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kutlu, "Bu yüzden sahip olduğumuz nimetin farkında olmalıyız" diye konuştu. DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün suyu Dicle Barajı’ndan alarak 30 kilometre boyunca yerin altından ilerlettiği borularla İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ulaştırdığını anlatan Kutlu, "Suyumuzu bu tesiste arıtıp, yani temizleyip sizlere ulaştırıyoruz. Daha içme suyu şebekeleriyle evlerinize ulaştırıyoruz" şeklinde konuştu.
Kutlu, büyük bir emekle musluklara ulaşan suyun boşa harcanmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Suyumuzun kıymetini bilelim. Onu tasarruflu kullanalım" ifadelerini kullandı.
Kutlu’nun sunumunun ardından kadınlar ve çocuklar için hazırlanmış hediyeler dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diski Kadınlara Su Tasarrufunu Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN