'Yasayı delen cezasını çeksin'

Giriş Tarihi: 7.11.2014
'Yasayı delen cezasını çeksin'

Sigara yasağı konusunda esnek davranılması yönündeki taleplere, kuralları uygulayan işletmelerden tepki var. İhlale göz yummayan işletme sahipleri, herkesin yasalara saygı olması gerektiğini dile getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Esenler'de yürüyüş yaptığı sırada kapalı alanda sigara içen vatandaşları "cezai müeyyidesi var" diyerek uyarmasının ardından 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunu'nun uygulanmasındaki aksaklıklar tartışma konusu oldu. Kapalı mekanlarda sigara içilmesine izin veren işletmecileri savunanarak, "bu işin üstüne fazla gidilmemesini" savunanlara, kuralları uygulayan İzmirli işletmeciler tepki gösterdi. 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunu uygulayan işletmeciler "kuralı uygulayarak yanlış mı yapıyoruz" diye sordu. Yasayı ilk çıktığı günden itibaren uyguladıklarını belirten Alins Cafe İşletme Müdürü Akif Akın, "Kapalı alanlarda kesinlikle sigara kullandırmıyoruz. Çocuklu ailelerin sigara dumanına maruz kalmaması açısından da bu kural çok önemli. Sigara içmeyenlerin de özgürlüğü önemli. Herkes bir kural varsa uymak zorundadır" dedi. 1966 yılından beri mekan işlettiğini belirten Highway Cafe'nin işletmecisi Ertan Uluğ ise, "Yasayı en başından itibaren harfiyen uyguladık. Özellikle bazı gece kulüplerinde saat 23.00'den sonra bu kurala pek uyulduğu söylenemez. Yasağı delen işletmeler hakkında gerekenin yapılması kadar doğal ne var? Ceza kesilecekse kurala uymayanların sorunudur. Yasayı doğru buluyorum" diye görüş belirtti.

TATSIZLIK ÇIKIYORDU!

Alsancak Bisquitte İşletme Müdürü Yasemin Atlayan, "Ben bu kurala uyulmasını istiyorum. Yasa ya da kural varsa illa bir yerinden delmeye çalışıyoruz. Ben sigara içen bir insan olarak kapalı mekanlarda sigara yasağını destekliyorum" derken Kahve Diyarı mağaza müdürü Çağlar Tatar da "Sigara içenler artık kurala alıştı dışarıda açık alanda içiyor. Bu kurala uymayan cezasını çeksin. Bizler bu kurala uyarak yanlış mı yaptık? Kapalı alanda oturan ve çocuğu olan müşterilerimiz eskiden yan masalarında sigara içenden şikayet ediyordu. Tatsız olaylar yaşıyorduk ama artık böyle bir sıkıntı yok" dedi. Sigara yasağı konusunda çalışmaları bulunan Eski İzmir İl Tütün Kontrolü Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç, İzmir'in sigara yasağına uyan kentlerden biri olduğunu belirtti. Kılınç, "2010 yılında dönemin İzmir Valisi Cahit Kıraç'a, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a ve İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan'a yaptıkları başarılı çalışmalardan ötürü ödül verildi. Kapalı alanlarda sigara yasağı ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yapılan bir tez çalışması var. Bu çalışmanın sonuçlarına göre kapalı alanlarda sigara ihlali yapanların oranı yüzde 32 ve genellikle 25-40 yaş arası olan grup. 'Bizi uyarsalardı, kapalı mekanda sigara içmeyi sonlandırırdım' diyenlerin oranı ise yüzde 90" şeklinde bilgi verdi.

İZMİR'DE DENETİMLER
İzmir'de 2013'te Sağlık Bakanlığı Personeli ve emniyet güçlerince 106 bin 365 işletmede sigara denetimi yapıldı. 739 işletmeye bin 233 lira ile 6 bin 176 lira arasında değişen idari para cezası kesildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yasayı delen cezasını çeksin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN