Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi pişman ettin başkan

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Bizi pişman ettin başkan

Sürecin tümünü, yalnızca Egeli SABAH'ın kamuoyuna duyurduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kiralama skandalına, CHP seçmeni vatandaşlar, sosyal medyada çok sert eleştirilerde bulundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 1 Haziran'da, aylık 175 bin lira karşılığı hizmet binası olarak kiraladığı Akdemir Plaza'ya hala taşınamaması dolayısıyla, kamu kaynağının israf edilmesi İzmirlileri kızdırdı. En başından itibaren yalnızca Egeli SABAH'ın "kamuoyunu bilgilendirme" sorumluluğunu yerine getirerek gündeme taşıdığı skandal, internet platformundaki sosyal paylaşım sitelerinde geniş yankı buldu. Söz konusu binaya 1 Haziran'dan beri her ay 175 bin lira ödenmesi, ayrıca tadilat nedeniyle en az altı ay daha boşu boşuna kira ödenecek olması vatandaşları çileden çıkardı. Kullanıcılardan Osman Vurgun, plazanın hemen yanındaki iş yerinde çalıştığını, haberlerin "doğru" olduğunu dile getirdi. Özellikle "oy verdiğimize bizi pişman ettin" yakınışlarının dikkati çektiği Facebook'ta, skandal kiralamanın ardından ortaya konulan tepkilerden bazıları şöyle: Berfin Bayar; "İzmir düşmanı Aziz Kocaoğlu!" Yücel Elal; "Kılıçdaroğlu'nun dayatmasıdır Kocaoğlu" Özgür Özkılıç; "Ortada bir yanlış varsa eğer bunu eleştirmekle yükümlüyüz. Parti meselesi değil bu, vatandaşlık görevi. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var o parada. Önce yollarımızı düzeltin tarla gibi maşallah." Recep Demir; "Zaten başka bir iş yaptığı yok. Bari yandaşlarını doyursun." Hüseyin İnalcık; "Haram ya. Hadi kuldan utanmıyorsunuz da Allahtan korkun yahu. Bu ülkeye hiç mi dürüst yönetici gelmez." Gülsen Aras; "Her yanlışın karşısındayız kim yaparsa yapsın yeter ki yanlı düşünmeyin, kısasa kısas diye bir şey yok lügatımızda, Bütün bunları her kim yaptıysa ve de yapıyorsa cezasını elbette ki çekecektir. Bizler sabırlı bir halkız. Ama yanlış anlaşılmasını sineye çekmeyiz." Ahmet Sakman; "Haram olsun. Kendi de biliyor son dönemi olduğunu. Çalmadı çalmadı ama son döneminde demek ki sırtlanların baskısına dayanamayıp o da yandaşlarının cebi dolsun kervanına katıldı."

BİRE BİR GÖZLEMLEDİM

Osman Vurgun; "Doğru haber.. hemen yanındaki iş yerinde çalışmaktayım. Dolayısı ile birebir gözlemleme durumuna sahibim.. Aylarca boş kaldı. Daha önce Toyota Plaza olarak faaliyet gösteren o binanın işlerin ters gitmesiyle satışa çıkarıldığını biliyorum. Zira parasını almak için gelip giden elemanlarıyla da konu hakkında ister istemez bilgi sahibi olduk. Zor durumda olan işletme sahiplerine yapılan bir kıyak mı acaba sorusu da aklımı tırmalamıyor değil hani.. O veya bu her neyse.. Mesele, sadece aylardır boş yere kirası ödeniyor... Ya bilinmeyenler, bilmediklerimiz, bilemediklerimiz." Semra İşbilir; "İzmir'i koca köy haline getiren bu adamı istemiyorum. Onun o koltukta oturmaya hiç hakkı yok." Ülkü Toptop; "Evet adayım dediği müddetçe adayımız diyen genel başkan cevap versin." Zafer Sevdi; "Hadi hesap sor büyük CHP'nin büyük genel başkanı sonra da adam gibi İzmir halkına anlat bu işi."

EGELİ SABAH OLMASA

Egeli SABAH'ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunu duyurmasının ardından, Akdemir Plaza'nın kiralanmasına ve belediyenin bazı birimlerinin buraya taşınmasına karar verilmişti. Ancak yine Egeli SABAH, 1 Haziran'da sözleşme imzalanmasına karşın hala taşınma işleminin gerçekleşmediğini Ağustos ayında, "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlığı ile kamuoyuna duyurmuştu. Bu haberden sonra Büyükşehir, binaya taşınamadığı için otoparkını otobüslerin park yeri olarak kullanmaya başladı. Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulunuldu. İzmir Valiliği, iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti. Muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edildi. Muhakkik, hazırladığı raporda iddiaların müfettiş tarafından araştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti. İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Yine sürecin tüm bu adımları Egeli SABAH tarafından kamuoyuna duyuruldu. Akdemir Plaza'ya 6 ay sonra taşınılsa bile tadilat giderleri de hesaplandığında, boşuna ödenen para miktarı yaklaşık 2 milyon lira olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi pişman ettin başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN