Hırsızı tüpçü sanıp tuzağa düşmeyin

İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, hırsızlık olaylarına karşı duyarlılığı artırmak için sokak sokak dolaşarak vatandaşları uyarıyor

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Hırsızı tüpçü sanıp tuzağa düşmeyin
İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte hırsızlık olaylarına karşı duyarlılığı artırmak için kapı kapı dolaşarak, "ufak terbirlerle olumsuzlukların önüne geçilebileceği" konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor. TDP ekipleri, suça karışanlara yönelik sürdürdüğü çalışmaların yanında, suçu oluşturan etkenlerin ortadan kaldırılması yönünde toplumda bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalardan biri de hırsızlık olaylarının önüne geçmek için alınacak tedbirler konusunda vatandaşları bilgilendiren "Kim O?" projesi. Bu kapsamda sorumlu oldukları mahallelerde dolaşan ekipler, küçük tedbirlerin hırsızlık gibi olumsuzlukları engelleyebileceğine dikkati çeken afişleri apartman girişlerine asıp, broşürleri vatandaşlara dağıtıyor, sohbet ettikleri kişilere de bire bir anlatmaya çalışıyor. Ekipler, vatandaşların dikkatini bu alana çekebilmek için farklı yöntemler de deniyor. Özellikle apartmanlardaki zilleri çalan ve diaofondan kimliğini soran kişiye "tüpçü" olduklarını söyleyen polisler, sipariş vermese dahi sorgulamandan kapıyı açan apartman sakinini uyarıyor. "Evde olmayan alt komşunuza girecek hırsıza kapıyı açmış olabilirdiniz" ikazında bulunarak hatalı davranışını göstermeye çalışan ekipler, kendilerini "tüpçü, postacı, sucu" gibi tanıtan her kişiye, posta, tüp ya da su beklemiyorsa kapıyı açmamaları uyarısında bulunuyor. Polis ekipleri, ziyaret ettikleri apartman sakinlerine ana giriş kapılarının sürekli kapalı tutulması ve kim olduğundan emin olunmayan kişilere kapının açılmaması durumlarında evden hırsızlık olaylarının yüzde 80 azaldığı bilgisini veriyor.

HIRSIZA KAPI AÇILDI
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerinin "Kim O?" projesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren apartman sakinlerinden Lütfü Ödül, karşılaştıkları en büyük sorunlardan bir tanesinin kapı açıldıktan sonra "Kim O?" diye seslenilmesi olduğunu ifade etti. Ödül, bir anısını da paylaşarak daha önceden ziline bastığı bir komşusuna megafondan "hırsız" cevabını verdiği halde yine de kapıyı açtığını söyledi. Nadide Aydemir ise iyice emin olmadıktan sonra kim olursa olsun kapı otomatına basılmaması tavsiyesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızı tüpçü sanıp tuzağa düşmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN