İZSU'ya Sayıştay şoku

Giriş Tarihi: 16.12.2014
İZSU'ya Sayıştay şoku

Sayıştay denetçileri, İZSU'nun bazı ilçelerdeki ızgara ve bağlantı kolu temizliği ihalesinde yaklaşık maliyeti yüksek belirlediğini, ihale tutarının, gerçek maliyetin üstünde gerçekleştiğini tespit etti

İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2013 yılına ilişkin işlerini incelemek üzere eylül ayında İzmir'e gelen Sayıştay denetçileri, İzmir'de 3. kısım ilçelerin sokak ve bulvarlarındaki mevcut tekli yağmursuyu ızgara ve bağlantı kollarının temizliğine ilişkin ihalesinde, tutarın gerçek maliyetin çok üstünde çıktığını belirledi. Raporun sonuç bölümünde kurumun kasasından fazla para çıktığına dikkat çekildi. Tartışmalı ihale ile ilgili İZSU'nun savunmasını Sayıştay yeterli bulmadı. Bundan sonraki süreçte son sözü yargı söyleyecek. Eğer yargı süreci İZSU'nun aleyhine sonuçlanırsa sorumlulara zimmet çıkabilecek.Sayıştay denetçileri kurumun 2013 yılına ilişkin iş ve işlemlerine yönelik olarak hazırladıkları raporda, söz konusu ihale için yaklaşık maliyetin neredeyse yüzde 80'lik bölümünü oluşturan işçilik maliyetinin "inanılmaz derecede yüksek" belirlendiğini böylece kurumun zarara uğratıldığını öne sürdü.

23.3 KAT FARK VAR

Hesapları gözden geçirirken temizlik ekiplerinin çalışmalarını bizzat yerinde inceleyen denetçiler 3 kişiden oluşan ekibin 1 adet yağmur suyu ızgarasını 1.8 dakikada temizlediğini belirledi. Oysa İZSU, bu iş için hazırladığı birim fiyat analizinde 1 ızgara temizliği için 42 dakika süre öngördü. İhale dosyası hazırlanırken belirlenen yaklaşık maliyet hesaplaması da 42 dakikalık süre dikkate alınarak yapıldı. Bunun sonucu olarak da yaklaşık maliyet işçilik maliyeti açısından olması gerekenden 23.33 kat daha fazla belirlendi.

FİRMAYA 222 BİN LİRA ÖDENDİ
İhaleye katılan firmaların verdikleri teklifler de yaklaşık maliyet göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alındı. İzmir ili 3. kısım ilçelerinin çeşitli sokak ve bulvarlarındaki mevcut tekli yağmursuyu ızgara ve bağlantı kollarının temizliğine ilişkin ihale kapsamında yapılan işler için yüklenici firmaya İZSU tarafından KDV hariç 222 bin 918 lira denildi. İZSU yaptığı savunmada örnek bir uygulamadan hareket ederek maliyet analizi yaptığını ifade etse de Sayıştay bunu tatmin edici bulmadı. Raporda yıllardır söz konusu işi yapmakta olan İZSU'nun maliyetleri çok iyi bildiğine dikkat çekilerek, "İZSU eğer kendi yapmış olduğu işlerden hareketle maliyet ve çalışma süresi analizi yapmış olsa idi yaklaşık maliyet tespitinde daha gerçekçi bir hesaba ulaşabilecekti" ifadelerine yer verildi. Sayıştay denetçileri, ayrıca yüklenici firmanın bir ekip çalıştırdığı aylarda katlandığı maliyetin yaklaşık 8 bin lira olduğunu, yüklenicinin maliyeti ile kurum tarafından firmaya ödenen miktar arasında yüksek bir fark bulunduğunu tespit etti. Raporun sonuç bölümünde ise tüm bunlar dikkate alındığında kurumun savunmasının yerinde bulunmadığı, ihale bedelinin, gerekenin çok üstünde olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZSU'ya Sayıştay şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN