Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşler reçeteyi verdi

ETİK Başkanı İşler, İzmir'in sağlık turizmi merkezi olması için gerekli altyapıya sahip olduğuna dikkat çekti, "Kente direkt uçuşlar artmalı, İnciraltı da termal merkez haline gelmelidir" dedi

Giriş Tarihi: 28.12.2014
İşler reçeteyi verdi
Ege Sağlık ve Turizm Derneği (ESTUD) tarafından İzmir Üniversitesi Medical Park Hastanesi'nde düzenlenen "İzmir'in Sağlık Turizmindeki Yeri" başlıklı panelinde konuşan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı (ETİK) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, sağlık turizmi için gerekli reçeteyi sundu. Ülke ve İzmir turizmi için sağlık turizminin önemine değinen İşler, yapmış olduğu dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Türkiye turizmine yeni turizm çeşitliliklerinin gelmesinin şart olduğunu belirten İşler, "Bu çeşitliliklerden birisi de sağlık turizmidir. Sağlık turizmi, bugün Ege'nin dokusuna ve altyapısına tamamen uymaktadır. Sağlık turizmiyle birlikte İzmir; hem ülkemizin önemli bir sağlık turizmi merkezi olmaya; hem de dünya turizminden ciddi anlamda pay alabilme altyapısına sahiptir" dedi.
ortak paket ürünler

Sağlık turizmi, konaklama sektörü turizmiyle el ele verdiği takdirde büyük bir sıçrama göstereceğine işaret eden İşler, "Yatak sayısının artırılması gerekliğinin yanında hastanelerle birlikte entegre olarak ortak paket ürünlerinin, uluslar arası platformlarda tanıtılması gerekmektedir. Aynı zamanda, sağlık turizminin gelişmesi için Ekonomi, Sağlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teşvik yatırımına yönelmesi büyük önem teşkil etmektedir. Sağlık turizminin İzmir'de ilerleyebilmesi için en büyük şartlardan birisinin de direkt uçuşların, özellikle Türk Hava Yolları direkt uçuşlarının İzmir'e yapılması uygulamasıdır" diye konuştu.

"EL ELE VERMELİYİZ"
Sağlık turizmi üç parçadan oluşmakta olduğunu belirten İşler, "Bir tanesi medikal turizm, termal - spa turizmi ve geriatri dediğimiz üçüncü yaş kuşağıdır. Özellikle İzmir, bu üç alanda da hizmet edebilecek altyapıya sahiptir. Medikal turizmde ülke olarak ilk 5'de olmalıyız. Sağlık turizmini bir turizm çeşitliliği olarak değerlendirmeliyiz. 2023 hedeflerine giden yolda sağlık turizmine sıkıca sarılmamız gerekiyor. Turizmle el ele vererek, turizm ve konaklama sektörünün tecrübelerinden faydalanarak bu hedefe ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı. İşler sözlerine şöyle devam etti, "Termal turizminde 100 bin yatak hedefine ulaşmalıyız. Bu sayıyla birlikte orta vadede 1 buçuk milyon turist, 1 buçuk milyar dolar gelir bekliyoruz. Bununla birlikte sağlık turizminin 2023 yılı hedefi ise 2 milyon turist ve 20 milyar dolar gelirdir. İnciraltı'ndaki Expo alanının da bir an önce sağlık turizmi merkezi açısından bir spa kür ve termal merkezi haline gelmesi gerekmektedir. Turizmin sahip olduğu dinamizm içinde, turizm hedeflerimize 2023 stratejileri dahilinde 50 milyon turist ve 50 milyar dolar geliri yakalayabiliriz. Hatta 2019 -2020 yıllarında dahi bu ülke bu hedefe ulaşabilir. 30 yıl önce ülkemiz dünyadaki turizmden yüzde 1 pay alıyordu, şu anda ise yüzde 3,5 pay alıyor. Bu başarıyla yetinmeyip daha da ilerilere gitmemiz gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşler reçeteyi verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN