Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakkımız yeniliyor

Ödemiş'te toptancı hali ve et kombine tesislerinin Büyükşehir'e geçmesine isyan eden Badem, "Tesis için 4 milyon 200 bin lira harcadım, şimdi yasa denilerek geri alınıyor. Hakkımız gasp ediliyor" dedi

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Hakkımız yeniliyor
Büyükşehir Belediye Meclisinde Ödemiş'te bulunan toptancı hali ve et kombine tesisleri tartışma konusu oldu. Yasa gereği Büyükşehir Belediyesi'ne geçen tesisler için AK Partili Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, "4 milyon 200 bin harcadım. Ödemiş'in hakkı gasp ediliyor" diye konuştu. AK Partili Hakkı Durmaz da konunun dava aşamasında olduğunu hatırlatarak; "Mahkeme sonucu kesinleşinceye kadar bu iptal kararının geri çekilmesini istiyoruz. Yasa böyle bir yetki de verse acele edecek bir durum yok" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise "İl Özel İdaresi'nden kalan mallar Valilik bünyesinde kurulan mal paylaşım komisyonu tarafından dağıtıldı. Mal paylaşımında Büyükşehir Belediyesi sıfır çekerken, bize 'Tekerlek takıp bu malları İzmir'den götürmeyeceğiz' dendi. Biz de bu tesisleri Ödemiş'ten tekerlek takıp götürmeyeceğiz. Bunlardan Ödemiş halkı faydalanacak" diye konuştu. Tartışmaların ardından yapılan oylamada iki belediye arasında daha önce imzalanan protokol oy çokluğu ile iptal edildi.

ÜÇ AYRI İŞLEM YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayı ilk oturumu Başkan Kocaoğlu'nun başkanlığında toplandı. Meclis toplantısında Ödemiş Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yapımına başlanan Yeni Toptancı Hali ve Et Kombine Tesisleri tartışmaya yol açtı. Yasa gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen iki tesis için yaklaşık 4 milyon 200 bin TL harcadığını belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Ödemiş'in hakkının gasp edildiğini söyledi. Yasanın 2012 yılında çıktığını hatırlatan Badem; "Tamamen bilerek ve isteyerek, her iki meclisten de 4 ayrı protokol geçirilerek üç ayrı işlem yapıldı. Bugün bunları geriye almak Ödemiş halkında ciddi sıkıntı yaratacaktır. İlgili maddelerin geri çekilmesini istiyoruz. Daha önceden karar alınıp karşılıklı imzaların atıldığı protokollerin uygulanmasını istiyoruz. Bunca maddi sıkıntım içerisinde benim ilçem bu dört projeye 4 milyon 200 bin TL kaynak aktardı. Bir kentin hakkı resmen gasp ediliyor" diye konuştu. Badem ayrıca CHP'li diğer ilçe belediye başkanlarına seslenerek, "Bir gün sizin de başınıza gelebilir" sözleri ile Büyükşehir Belediyesi meclisine ve Başkan Aziz Kocaoğlu'na sitemde bulundu. AK Partili meclis üyesi Hakkı Durmaz ise, "Konu dava aşamasında. Mahkeme sonucu kesinleşinceye kadar bu iptal kararının geri çekilmesini istiyoruz. Yasa böyle bir yetki de verse acele edecek bir durum yok" şeklinde konuştu. Mecliste ayrıca ilçe belediyelerin geçtiğimiz aylarda kendi sınırları içindeki cemevlerini ibadethane sayan meclis kararı da tartışma yarattı. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, bu kararın muhatabının devlet ve hükümet olduğunu belirterek; "Belediye meclislerinin bu konuyla ilgili düzenleme yetkisi yoktur. Yetki kanundadır. Tekke ve zaviyeler kanununda değiştirme yapılmadan cem evlerinin ibadethane yapılması mümkün değil" diye konuştu. Başkan Kocaoğlu ise "Burayı genel siyasetin yeri yapmayalım" dedi. Tartışmaların ardından yapılan oylamada cemevlerini ibadethane sayan önerge CHP'li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. AK Parti Grubu ise çekimser oy kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakkımız yeniliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN