Bir Hürriyet Türküsü

Çanakkale Savaşları'ndaki çatışmaların ne kadar yoğun geçtiğinin göstergesi olan havada çarpışmış mermilerden bir örnek Folkart Gallery'deki "Bir Hürriyet Türküsü" adlı sergide İzmirliler ile buluşacak

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Bir Hürriyet Türküsü
Çanakkale Harbi, fiilen 3 Kasım 1914 tarihinde başlayıp 9 Ocak 1916 tarihinde İtilaf Devletleri'nin çekilmesiyle sona erdi. Rakamlara bakıldığında Çanakkale Harbi'nin ne kadar şiddetli ve kanlı geçtiği görülmektedir. Bu özelliğiyle dünyadaki eşsiz savaşlardan biridir. Havada çarpışmış iki mermi. "On milyonda bir ihtimal"in gerçek hali. Başlangıcı ile bitişi arasındaki 14 ayın fiili çatışmalarla geçen 8.5 ayında bazı cephelerde 15 santimetreye bir asker, asker başına 95 mermi düştü. Ertuğrul Koyu'nda 63 Türk 12 saat boyunca 3 bin kişilik bir orduya karşı koydu. Kanlısırt'ta 3 saatte 17 bin top mermisi siperleri dövdü. Kimi zaman metrekareye 6 bin mermi denk geldi. Her iki taraf savaş boyunca 500 bin kişi kaybetti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi savaştan sonraki altıncı yılda mezun veremedi çünkü o yıl mezun olacakların hepsi Çanakkale'de şehit düşmüştü.

İLK UÇAK GEMİSİ
Türk Milleti'nin kurtuluşuna giden mücadelenin ilk basamağı olan Çanakkale Savaşları'nda dünya savaş tarihi açısından da pek çok ilk yaşandı. İlk anfibik çıkarma Çanakkale'de gerçekleşti, "Yenilmez" denen armada ilk kez yenildi, ilk uçak gemisi Çanakkale Savaşları'nda kullanıldı, ilk kez bir saat bir hayat kurtardı, Türkler ilk düşman uçağını Çanakkale Savaşları'nda düşürdü, savaş sonunda ilk uluslararası mezarlık Gelibolu'da kuruldu. Çanakkale Savaşları'nın ne kadar şiddetli geçtiğinin en büyük göstergelerinden biri olan havada çarpışmış mermilerden bir örnek Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı dolayısıyla 18 Mart 2015'te Folkart Gallery'de açılacak olan "Bir Hürriyet Türküsü" adlı sergide yer alacak. "Bir Hürriyet Türküsü" sergisinin şimdiye kadar hiçbir yerde yayınlanmamış 100 fotoğrafına başta Türkler olmak üzere Çanakkale'de savaşan tüm milletlerin askerlerine ait eşyalar da eşlik edecek. Havada çarpışmış iki merminin yanı sıra askerler tarafından kullanılan yemek kapları, yokluklar içinde mücadele eden Türk askerlerinin ayaklarına giydikleri çarıklar, silahlar, dürbünler, İngiliz lordlarının Çanakkale Savaşları'ndaki mücadelerinin resmedildiği saklama kapları ve çok sayıda kişisel eşya da fotoğraflarla birlikte sergilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Hürriyet Türküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN