Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz çıkacak diye kimse beklemesin

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Kriz çıkacak diye kimse beklemesin

Eski Borsa İstanbul Başkanı ve AK Parti İzmir 2. bölge milletvekili aday adayı İbrahim Turhan, Türkiye'nin artık ayağını yere sağlam bastığını, kriz yaşanmayacağını söyledi

Borsa İstanbul'un başkanlığından istifa ederek, AK Parti İzmir'den milletvekili aday adayı olan İbrahim Turhan, Türkiye'nin artık ekonomik krizlere maruz kalacak bir ülke olmadığını söyledi. Bornova Kent Kültürü ve Yaşam Derneği'ne (BOYAD) konuk olarak, üyelere yönelik bir sunum yapan İbrahim Turhan iş adamlarının "kriz çıkabilir mi" şeklindeki sorusuna "Ülkemizde artık her şey rayına oturdu. 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyen bir ülkeyiz" şeklinde yanıt verdi. Türkiye'nin milli gelirini 25 bin dolara çıkarmadığı müddetçe rahat ve huzurlu bir ülke olamayacağına dikkat çeken Turhan, bu coğrafyada huzur içinde yaşayıp, yarınımızdan endişe etmememiz için her yıl iş gücüne eklenen 1 milyon 300 bin gencimize iş sağlayarak ekonomiyi büyütmekten başka şansın olmadığını söyledi.

ÜRETİM ARTIRILACAK
Yeni açıklanan ekonomi paketinde de üretimin artırılması için birçok teşviğin verildiğini anlatan Turhan, şöyle konuştu: "Artık Türkiye'de kriz olmaz. Önceki yıllarda vergi gelirlerimizin yüzde 85'i faiz ödemelerine gidiyordu. Yine Milli gelirimizin yüzde 15'i ile de faiz ödüyorduk. Ortalama borç vadesi ise 9 aydı. Şimdi bu vade 76 aya çıktı. Vergi gelirlerinin yüzde 10'u faize gidiyor. Milli gelirin ise yüzde 1'inden az. Bu şartlarda kriz olması mümkün mü? Doların 2.20'den 2.60'a çıkmasıyla da kriz olmaz. Özetle, ekonomimiz artık daha güçlü, adımlarımızı yere daha sağlam basıyoruz. Kimse kriz beklemesin." BOYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yerakar ise üyelerinin 10 binin üzerinde kişiye istihdam sağladığına dikkat çekerek, "Derneğimiz ağırlıklı olarak iş dünyası temsilcilerinden oluşuyor. Ekonomide yaşanan sıkıntılar bizi direkt etkiliyor. Son dönemde piyasalarda bir sıkışıklık var. Vadeler uzamış durumda. Karlarımız çok azaldı. Bu sorunlarımızın çözülmesini bekliyoruz. İzmir olarakta hizmet alamıyoruz. Diğer iller gibi en azından verdiğimizin bir kısmını almak istiyoruz. Bornova'da da 12 yıldır tamamlanamayan kültür merkezinin artık açılmasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz çıkacak diye kimse beklemesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN