Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç bilim insanları Türkiye'de yarışıyor

Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı, Kuşadası Pine Bay Otel'de düzenlenen törenle başladı. Yarışmaya 20 ülkeden genç beyinler katıldı

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Genç bilim insanları Türkiye'de yarışıyor
Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı (ICYS - Conference of Young Scientists) Kuşadası Pine Bay Otel'de düzenlenen törenle başladı. Fizik, matematik, bilgisayar bilimleri, çevre bilimi ve yaşam bilimleri dallarında gerçekleşecek yarışmada afiş sergisi de yer alıyor. 20 ülke, 111 proje, 263 katılımcı 25 Nisan tarihine kadar Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir Üniversitesi ve İzmir Özel Fatih Koleji'nin ev sahipliğinde yarışacak. Her yıl farklı bir ülkede gerçekleşen bu önemli yarışmaya dünyanın dört bir yanından genç beyinler katılıyor.

MÜKEMMEL BAŞLANGIÇ

Kuşadası'ndaki açılış törenine Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuaşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İzmir Özel Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, ICYS Kurucu Başkanı Dr. Zsuzsa Rajkovits, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Selim Doğanata, akademisyenler, davetliler, yarışmacı ülkelerin öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Açılış Konuşmalarında Ali Rıza Doğanata ve Prof. Dr. Kayhan Erciyeş İzmir Üniversitesi ve Doğanata Eğitim Kurumları hakkında bilgiler verdiler. Her iki konuşmacı da bilimin ve projenin önemine değinerek Üniversite ve Doğanata Eğitim Kurumlarının bilimsel çalışmaları destekleyen kurumlar olduğunun altını çizdi. ICYS Kurucu Başkanı Dr. Zsuzsa Rajkovits de Türkiye'de yapılan bu büyük organizasyonun mükemmel başladığını ve hayran kaldığını dile getirdi, emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından Dr. Zsuzsa Rajkovits davula vurarak ICYS 2015'i başlattı. Törene damga vuran ise İzmir Özel Fatih Koleji öğrencilerinin hazırladığı "Gölgen Yeter Türkiyem" adlı gösteri oldu. Türkiye'nin her bölgesini vücutlarıyla oluşturdukları gölgelerle perdede canlandıran öğrenciler izleyicileri hayran bıraktı.

YOĞUN PROGRAM

Belaraus, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Gürcistan, Almanya, Macaristan, Endonezya, İran, Litvanya, Makedonya, Malezya, Hollanda, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Tayland, Türkiye ve Ukrayna'ndan yarışmalarla seçilerek gelen "Genç Bilim İnsanları" seçkin Jüri önünde hafta boyunca ter dökecek ve projelerini anlatacak. Öğrenciler yarışmadan kalan zamanlarda ise bir çok gezi ve aktiviteye katılacak. İzmir ve çevresindeki tarihi ve turistik yerleri gezecek kültürümüzü yakından tanıyacak. Yabancı konuklar ayrıca İzmir Özel Fatih Koleji'ndeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gösterilerini de izleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç bilim insanları Türkiye'de yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN