Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'nin iş dünyası hassasiyet bekliyor

Ege'nin iş dünyası hassasiyet bekliyor

Seçim sonrasında oluşan 4 partili Meclisi değerlendiren Egeli iş adamları ortada vahim bir tablo bulunmadığını, bu süreçte tüm liderlerin gerekli hassasiyeti göstereceğine inandıklarını söyledi

Ege iş dünyasının temsilcileri, tek partinin hükümet kurmasına imkan vermeyen yeni Meclis aritmatiğini değerlendirirken, "sorumluluk ve hassasiyet" vurgusu yaptı. Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİFED) Danışma Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer, seçim çok sert geçtiği için koalisyona uygun iklim görünmediğini, böyle olunca da erken seçim olasılığını telaffuz etmek durumunda kaldıklarını belirtti. Şükürer, "Türkiye'de demokrasi kültürü 1950'lerden beri var. Tüm bu dediklerimizi çöp edecek gelişmeler olabilir. Bir bakmışsınız CHP ile AK Parti koalisyon yapmış. MHP ile AK Parti'nin koalisyon yapacağını düşünmüyorum. HDP resmen deklare etmişti. Önümüzdeki birkaç ay içinde öyle veya böyle erken seçim görünüyor" dedi. Doların yükselişinin devamlı olmayacağını anlatan Başkan Şükürer, "Elinde doları olanlar için bu fırsattır. Böyle durumlarda piyasa kabarır. Türkiye'nin makro ekonomik dengeleri, ekonomik yönetimi siyasi gelişmelerden soyut olarak son derece rasyonel olarak işliyor. Temel problemimiz yok. Bu tip tepkiler olur ama bu esasında elinde doları olanlar için satma fırsatıdır" dedi. İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, milletin sandıkta verdiği mesajın dikkate alınıp uzlaşı kültürüne uygun bir çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirerek, "Türkiye'nin gündeminin bir an önce iş ve aş olması sağlanmalıdır. Eğer siyaset mevcut durumda çözüm değil sorun üretirse, yeniden milletin hakemliğine başvurmak, demokrasi içinde haktır. Sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. Yüzde 41 oy alan AK Parti'nin sandıktan yine birinci parti çıktığını vurgulayan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİ- AD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Ülkü, "Piyasalar galeyana getirilmemeli. Sonuçta bir şekilde oturulacak konuşulacak, Cumhurbaşkanı hükümeti kurmak için görev verecek. Bununla ilgili bir koalisyon çalışması ya da seçim çalışmaları olabilir. Bunların hepsi birer ihtimal olarak ortaya çıkıyor. Ama en önemlisi piyasadaki, sektördeki herkesin bütün dinamiklerin dikkatli olması lazım. Siyasetçilerin, iş adamlarının ve diğer yöneticilerin dikkatli konuşması lazım. Kısa bir sürede ya koalisyon çalışması ya da erken seçim ile ilgili bir adım atılacağını düşünüyorum. Çok vahim bir durum yok. Belirsizliğin geçmesi lazım. Piyasaların, doların, borsanın bu seyrine katkı sağlayacak hiçbir şeye meydan vermemek ve sükunetli olmak lazım" diye görüş belirtti.

2023 HEDEFLERİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, öncelikle halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin büyüme ve işsizlik sorununun çözümü için yeni oluşturulacak ekonomi yönetiminin bir an önce görevine başlaması gerektiğini kaydeden Yorgancılar, "Bu seçimde Türkiye'de Kürt vatandaşlarımızın da mecliste temsil edilmesi kararı ortaya çıktı. Dört partili bir meclis oluştu. Avrupa'da olduğu gibi koalisyonla da bu işin yürüyebileceğine inanıyorum. Önemli olan asgari müştereklerde anlaşmaktır. Çok kesimin temsil edilmesidir. Sandıkta ortaya çıkan çok sesliliği hükümete de yansıtarak 2023 hedeflerine odaklanmak gerekiyor" diye konuştu. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise "Sonuçlar ülkemize hayırlı olsun. Sandıktan çıkan sonuca, seçmenin tercihine hepimiz saygılıyız. Şimdi yeni hükümeti bekleyeceğiz. Tüm liderlerin gereken hassasiyeti göstereceğini, ülkemizi hükümetsiz bırakmayacağına inanıyoruz. Demokrasilerde çare tükenmez, elbet bir yol bulunur. Umutsuz değiliz, devletimiz ve bürokratlarımız ülkemizi boşlukta bırakmayacaktır, ekonomide sorunlu günler beklemiyoruz. Diğer yandan Meclis Üyelerimiz Tacettin Bayır ve Ali Yiğit ile Odamız üyeleri Aslan Savaşan ve Murat Koç'un seçilmesi hepimizi sevindirdi. Ankara'da İzmir iş dünyasının temsilcileri olacaklarına inanıyorum" dedi. Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Musa Turan, Türkiye'de demokrasi kültürünün henüz Avrupa'daki düzeyde olmadığını belirterek, şu görüşleri aktardı: "Avrupa'da koalisyonlarla ülke yönetilebiliyor. Fakat Türkiye'de koalisyonun sorunlu olacağı belli. Koalisyon olacaksa, herkesin siyasi düşüncelerini bir kenara bırakarak Türkiye'ye odaklanmasını istiyoruz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Bugüne kadar koalisyonun Türkiye'ye yaramadığını gördük. Siyasilerin vereceği kararı dört gözle bekliyoruz." Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, "Artık önümüze bakmamız lazım. Eğer koalisyon kurulacaksa kurulsun, azınlık hükümeti olacak olsun. Ama bir an önce belirsizlik sona ermeli" dedi.

TÜRKİYE'NİN DEMOKRASİSİ ARTIK SAĞLAM
Ege Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, öncelikle millet iradesi seçim sonuçlarına yansıdığı için, herkesin çıkan sonucu kabul etmesi ve dersler çıkartması gerektiğini belirtti. Kaya, "Sonuç böyle çıktıysa Meclise giren partilerin de bir şekilde uzlaşması gerekir diye düşünüyorum. Türkiye'nin demokrasisi için yabancı yatırımcıların kafasında soru işareti var. Sonuçta Türkiye demokrasisi daha sağlam oldu. Müslüman bir ülkede, seçimle her şeyin değişebileceği gösterilmiş oldu. O yüzden ekonomik olarak hükümet kurulana kadar kısa vadede sorunlar olsa bile orta vadede ben bunların büyük bir sorun olacağına inanmıyorum" diye görüşünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'nin iş dünyası hassasiyet bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN