Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hastane Kavşağı' için engel kalmadı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Hastane Kavşağı' projesine itiraz eden Yırcalı Ailesi konuyu yargıya taşıdı. Hukuka aykırı bir işlem görmeyen İdare Mahkemesi itirazı reddetti

Giriş Tarihi: 2.10.2015
'Hastane Kavşağı' için engel kalmadı
Balıkesir merkezinde yıllardır yaşanan trafik sorununa neşter vuran Büyükşehir Belediyesi, köklü çözüm için çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar kapsamında projelendirip Emniyet Kavşağı ile yapımına başlanan dalçıklar, yeraltı geçitlerinin de bulunduğu Köprülü Kavşak Projeleri'nden Otel Basri önündeki 'Hastane Kavşağı' çalışmasıyla ilgili Yırcalı Ailesi, İdare Mahkemesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi'ne itirazlarda bulundu. İtirazı önce Büyükşehir Belediye Meclisi, sonra da İdare Mahkemesi reddetti.

MECLİS DE REDDETTİ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15/10/2014 tarih ve 191 Sayılı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Encümeni'nin 05/11/2014 tarih ve 367 Sayılı kararları ile kamulaştırılmasına karar verilen Hastane Kavşağı ile ilgili Yırcalı Ailesi'ne ait Karesi ilçesi Ege Mahallesi'nde bulunan 1218 adanın yola terk edilmesi gereken alanın kamulaştırma kararına Yırcalı Ailesi'nden A. Rona Yırcalı, annesi Müşerref Yırcalı ve eşi Fatma Demet Egeli tarafından Balıkesir İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Dava, Büyükşehir Belediyesi'nin hukuka uygun işlem yaptığı gerekçesiyle İdare Mahkemesi'nce reddedildi. Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin şunları söyledi; "Hastane Kavşağına üst geçit yapılabilmesi için Otel Basri karşısındaki Yırcalı Ailesi'ne ait taşınmazda yasa gereği imar planına göre yola bedelsiz olarak terkedilmesi gereken bir alan var. Bu alan evin bahçesindeki küçük bir bölümü içeriyor. Büyükşehir Belediyesi üst geçit projesini bir an önce yapabilmek için imar planına uygun olarak bahçe duvarını birbuçuk metre kadar geriye çekmesini talep ettik. Yırcalı Ailesi bunu kabul etmeyince bu defa bedel ödeyerek kamulaşatrıma kararı aldık ve raicinin üzerinde bir rakam teklif ettik, ancak, bunu da kabul etmediler. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu kararına karşı İdare Mahkemesi'ne dava açmayı tercih ettiler. Ayrıca, Büyükşehir Meclisine de burada kavşak yapılmaması için, söz konusu kavşağın civardaki binaların manzarasını bozacağı gerekçesiyle projeden vazgeçilmesini istediler" dedi.

ÇALIŞMA SÜRECEK
Belediye Meclisi'nin 17 Eylül tarihli toplantısında bu itirazın oy birliği ile reddedildiğine dikkat çeken Şahin, "İdare Mahkemesi de Rona Yırcalı ve ailesinin kamulaştırma kararının iptaliyle ilgi yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Böylelikle Büyükşehir'in kavşak projesini engelleme çabası sonuçsuz kaldı. Emniyet Kavşağı ile başlayan proje çalışmaları ara vermeksiniz devam edecek" dedi. İdare Mahkemesinin Büyükşehir Belediyesi lehinde verdiği bu karar ile Büyükşehir Belediyesi'nin şehri bir bütün olarak kalkındıracak olan vizyon projelerinin gerçekleşmesi için Balıkesir'in önüne konulan engellerin bir bir ortadan kalktığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hastane Kavşağı' için engel kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN