Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir Kuş Cenneti'ne kanalizasyon tehdidi

Kuş Cenneti yakınındaki kanalizasyon şebekesinin çökmesi sonucunda evsel atıklar kanala aktı. Binlerce kuş türü tehlikeyle karşı karşıya kaldı

Giriş Tarihi: 18.11.2015
İzmir Kuş Cenneti'ne kanalizasyon tehdidi
Türkiye'de gözlenen 469 kuş türünden 288'inin yaşadığı Gediz Deltası üzerindeki 8 bin hektarlık alanda bulunan İzmir Kuş Cenneti, evsel atık tehdidi ile karşı karşıya kaldı. 1998 yılında özellikle su kuşları yaşama ortamı olarak uluslararası öneme sahip sulak alanlar hakkındaki sözleşme uyarınca Ramsar alanı ilan edilen İzmir Kuş Cenneti, İZSU Genel Müdürlüğü'nün ihmali yüzünden kirlenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. İzmir Kuş Cenneti'ne birkaç kilometre uzaklıkta yer alan kanalizasyon şebekesinin çökmesi sonucu evsel atıklar ekosisteme destek sağlayan drenaj kanalına akmaya başladı. Evsel atıkların karıştığı drenaj kanalının Homa Dalyanı'na akması, toplam 20 bin hektarlık alanı kaplayan Kuş Cenneti'nde yaşayan yüzlerce kuş türünü tehdit etti. İZSU Genel Müdürlüğü'nün seyirci kaldığı sızıntı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün dikkatinden kaçmadı. İhbarı değerlendiren ekipler bölgede tespitler yaptı. Yaşanan çevre katliamını tespit eden il müdürlüğü yetkilileri İZSU'yu olaya müdahale etmesi için uyardı. Konu hakkında inceleme başlatan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün önümüzdeki süreçte önlem almaması halinde İZSU Genel Müdürlüğü hakkında cezai işlem uygulayabileceği sızan bilgiler arasında yer aldı. İzmir Kuş Cenneti'nin de sınırları içinde bulunduğu Sasalı'da yaklaşık 5 ay önce binlerce kişinin yaşadığı mahalledeki ana kanalizasyon hattında patlak meydana geldi. Kuş Cenneti'ne birkaç kilometre mesafede bulunan 52 sokaktaki patlak, Kuş Cenneti'ni besleyen drenaj kanalına akıyor. Aradan geçen 5 aylık süreçte İZSU yaşananlara seyirci kalınca kanalizasyondan taşan evsel atıklar, 1998 yılında Ramsar Sözleşmesine dahil edilen yaklaşık 8 milyon hektarlık alanı da tehdit ediyor. Kesintisiz olarak devamlı akan evsel atıkların karıştığı drenaj kanalının Homa Dalyanı'na akması Türkiye'de gözlenen 469 kuş türünden 285'inin yaşadığı 117 kuş türünün de kuluçkaya yattığı Gediz Deltası üzerindeki yaşam alanlarını zarar vermeye başladı.

ATIKLARDAN GÖL OLUştu

Evsel atıkların rögarlardan taştığı noktada göl oluştu. Kötü koku yayarak, sinek ve haşereye davetiye çıkartan kanalizasyondan akan evsel atıklar drenaj kanalına akıyor. Aylardır rögarlardan taşarak drenaj kanalına akan evsel atıklar ile ilgili olarak vatandaşlar İZSU'ya durumu bildirdi. Konudan haberdar olan İZSU ise aradan geçen 5 ay boyunca defalarca bölgeye gelmesine rağmen herhangi bir çalışma yapmadı. Sasalı'da yaşanan çevre katliamını gözler önüne seren en iyi fotoğraf ise uydudan alınan görüntüler oldu. İnternetten kolayca erişilebilen uydu görüntülerinde bölgeye yaklaşınca doğal yaşamın nasıl tehdit edildiği apaçık şekilde ortaya çıktı. Kanalizasyonun taştığı noktanın 100 metre ilerisinde ise Kuş Cenneti'ndeki flamingoların yaşam alanları bulunuyor. Evsel atıkların karıştığı drenaj kanalı ise birkaç kilometrelik hattın sonunda doğal yaşamı korumak adına araçların bile içeri alınmadığı Kuş Cenneti'nin yönetim binalarının da bulunduğu alana kadar uzanıyor.

İHALEYE ÇIKILACAK
Vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, konuyla ilgili inceleme başlattı. Bölgedeki sıkıntıyı defalarca İZSU'ya şikayet ettiklerini belirten vatandaşlar ise İZSU'nun kendilerine cevap olarak bölgede taşan kanalizasyon için ihaleye çıkılacağını söylediğini iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Kuş Cenneti'ne kanalizasyon tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN