Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahve ocağının başında kadın var

Ağabeyini cinayete kurban veren, ardından babasını kaybeden Havva Koç, iş başa düşünce, erkek kahvehanesinin işletmesini üstlenmiş

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Kahve ocağının başında kadın var
İzmir'in kadim semtlerinden Gültepe'nin en eski kahvehanesinin işletmecisi bir kadın... Babasını ve ağabeyini kaybedince, çaresiz ekmek teknesinin başına geçen 45 yaşındaki Havva Koç, zaman içinde zorlukların üstesinden gelerek, müdavimlerinin tamamının erkek olduğu kahvehanede kendini herkese kabul ettirmeyi başarmış. Havva Koç, mahalle kahvesini hem kadınların hem erkeklerin gelip gidebildiği bir mekana dönüştürmeyi hedefliyor. Gültepe'de geleneksel mahalle kahvelerinin tüm ögelerini içinde barındıran kahvehanenin işletmesini bir kadının üstlenmesinin hikayesi de ilginç...Gültepeli Koç ailesinin tek erkek evladı, bundan 15 yıl önce sahibi oldukları kahvehanede çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülür. Bu acı henüz küllenmemişken, genç yaşta gelin olarak yuvadan uçan Havva Koç da evliliği yürümeyince iki çocuğuyla baba evine döner. Havva Koç, artık evin erkek çocuğu olmadığı için kahvehaneye giderek babasına yardımcı olmaya başlar. Baba da 8 yıl önce kalp krizi geçirip hayatını kaybeder. İş artık başa düşmüştür. Acılar peş peşe gelse de geride kalanlar için hayat devam etmekte, kahvehaneyi birisinin işletmesi ve ekmek parasını kazanması gerekmektedir. Annesi ve 2 oğluyla oturup durumu değerlendiren Havva Koç, ailenin 40 yıllık ekmek teknesininin işletmesini üstlenir. Mahalle kahvesinin çay ocağında bir kadının bulunması pek de alışılmış bir durum olmadığından, başlarda biraz yadırgansa da Havva Koç, herkese kendini kabul ettirmeyi başarır.

RAHATSIZ EDEN OLMADI
"Bir kadının bu işi yapması ve kabul görmesi çok zor" diyen Havva Koç, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Tüm bunlara bir de dul olmam eklenince sıkıntılarım daha da büyüdü. Burası Gültepe'nin en eski kahvehanesi. Babam yıllarca bu işi yaptığı için mahallede adımız biliniyor. Yıllarca babamın gölgesine sığındım. Kahvehaneye gelenler ağabeyim, kardeşim, babam, oğlum gibi oldu. Burada yaşama tutunmayı öğrendim. Şimdiye kadar beni ve ailemi rahatsız edecek birşey olmadı. Kavga illaki oluyor ama bağırınca susuyorlar."

KADINLAR DA GELEBİLMELİ

Asıl mesleğinin kuaförlük olduğunu belirten Koç, "Gültepe, İzmir'in en sıkıntılı bölgelerinden bir tanesi. İnsanların sosyalleşmek için gidecekleri yer yok. Sadece erkeklerin takıldıkları kahvehaneler var. Burayı hem kadınların hem de erkeklerin gelip gidebileceği bir yer haline getirmek istiyorum. KOSGEB desteğine başvurmak istiyorum. Belki buradan yakacağımız ufak bir ışık, Gültepe'yi kurtaracak. Herkesin desteğini bekliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahve ocağının başında kadın var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN