Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane Çukuru ayıbı bitiyor

17 yıldır yapılamayan Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi alanının yarın 80 milyon dolar tahmini bedelle ihalesi var. Satış yapılırsa yılan hikayesine nokta konulacak

Giriş Tarihi: 18.1.2016
Basmane Çukuru ayıbı bitiyor
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 117 ve 90 milyon dolar tahmini bedellerle yaptığı iki ihalede taliplisi çıkmadığı için satılamayan, İzmir kamuoyunun "Basmane Çukuru" olarak bildiği alandaki Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, yarın (19 Ocak'ta) bu kez 80 milyon dolardan satışa çıkarılacak. İhaleye, proje ve tekliflerini hazırladıkları belirtilen işadamları Rıza Akça, Mesut Sancak, Mustafa Kürkar ve Tarık Kayar'dan oluşan grubun girmesi bekleniyor. Satışın yapılması ve bu grubun hazırladığı projelerin uygulanması halinde İzmir'in "çukur" ayıbından kurtulacağı belirtiliyor. Alana bir ticaret merkezi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi de yüzde 30'luk hissesi kapsamında projenin içinde yeni bir binaya kavuşacak.

ANLAŞMA SAĞLANMIŞTI
İzmir'de inşaatı Eylül 1999'da durdurulan, imar planları, açılan davalarda sürekli iptal edilen Dünya Ticaret Merkezi, 17 yılda yapılamadı. TMSF buradaki hisselere el koydu. Satışa ilişkin Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında çıkan anlaşmazlık da yapılan görüşmeler sonucu uzlaşmayla noktalandı. BŞB'nin yüzde 12 olan hissesini yüzde 30'a çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane Çukuru ayıbı bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN