Haklı bir sebebi olamaz

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Haklı bir sebebi olamaz

CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz, Bademler ve Zeytinalanı'nın aktarmalı sistem dışında bırakılmasını kimseye izah edemeyeceklerini, konunun çözüme kavuşacağına inandığını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisince alınan karar uyarınca Urla'nın Bademler ve Zeytinalanı Mahalleleri'nin aktarmalı sistemden çıkarılarak 2 lira 40 kuruş olan toplu ulaşım ücretinin 4 lira 20 kuruşa yükseltilmesine bir tepki de CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz'dan geldi. Yalaz, ulaşım ücretlerinin bir anda yüzde yüze artmasınmın haklı sebebi olamayacağını belirtti. Önerge mecliste oylanırken Urlalı meclis üyelerinin de zamlı tarifeye evet dediğini öğrenen çok sayıda vatandaş Yalaz'ı arayarak tepkilerini iletti. Gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Bahri Yalaz ücret tarifelerindeki yüzde yüze varan artışın kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledi.

FARKINDA DEĞİLLERMİŞ

Gerek ESHOT'ta gerekse Büyükşehir Belediyesi'nde ilgili birimlerle görüştüğünü anlatan Yalaz şöyle devam etti: "Zeytinalanı ve Bademler'deki yurttaşlarımızın ulaşım ücretlerinin bir anda 2 lira 40 kuruştan 4 lira 20 kuruşa çıkarılmasının mantıklı izahını yapmakta güçlük çekiyoruz. Bunun yanlış olduğunu ilgililerin hepsine söyledik. Urla'yı Büyükşehirde temsil eden arkadaşlarımın hepsiyle konuştum. Evet oyu verdikleri önergenin Zeytinalanı ve Bademler'i etkilediğinin farkında olmadıklarını söylediler. Malum, meclis gündemi çok yoğun. Arkadaşlarımızın dikkatinden kaçmış." Meclis üyelerinin, Büyükşehir Belediye Meclis Genel Kurulu'nda gündemi çok yakından takip etmeleri gerektiğini ifade eden Yalaz, "Önergeler mecliste oylanmadan önce ihtisas komisyonları inceliyor. Oylama komisyon raporları doğrultusunda yapılıyor. Komisyonlarda görev yapan meclis üyesi arkadaşlar önergenin içeriği hakkında bilgi sahibi oluyor fakat meclis genel kurulunda sadece üst yazı okunarak oylanıyor. Durum böyle olunca arkadaşlarımızın dikkatinden kaçmış. Hepsi ile konuştum. Hatta Urla Belediye Başkanımız Sibel Uyar ile de görüştüm. Kendilerine 'Burada çok büyük bir sıkıntı var. Mutlaka bunu tekrar Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşüp yaşanan mağduriyetin anlatın' dedim. İvedilikle bu durumun bir şekilde tekrar değerlendirilmesi gerekli. Önümüzdeki hafta önemli bir gelişme olacaktır diye umut ediyorum" diye konuştu.

TORBALI'DA DA SIKINTI VAR

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez de İZBAN'ın Torbalı-Tepeköy hattının devreye alınmasının ardından ESHOT'un otobüs hatlarında yaptığı düzenlemelerden ilçelerinin de olumsuz etkilendiğini belirterek şu bilgileri verdi: "Vatandaşın mağdur olduğunu ilettik, ne yapacaklar bekliyoruz. ESHOT, Torbalı'yı çevre belediye sayıyor. Artık çevre belediye bir şey kalmadı. Her taraf metropol ilçe oldu. Bütünşehir Yasası da zaten bunu söylüyor, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz." Bazı vatandaşların kaldırılan ya da güzergahı değiştirilen hatlardan Torbalı Belediyesi'ni sorumlu tuttuğunu anlatan Görmez, "Bize gelip bu otobüsleri niye kaldırdınız diye soruyorlar. Biz de konunun bizimle alakalı olmadığını düzenlemenin ESHOT tarafından yapıldığını söylüyoruz. Gerek muhtarlarımıza gerek vatandaşlarımıza ESHOT'a müracaat etmelerini söylüyoruz. Bu mağduriyetlerin zaman içinde giderileceğini, sistemin oturacağına inanıyorum ama bir an önce yapılmasında fayda var "diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haklı bir sebebi olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN