Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu ve Çipras İzmir'de buluşacak

DTO İzmir Şube Yusuf Başkanı Öztürk, Davutoğlu ile Çipras'ın 8-9 Mart'ta İzmir'de görüşeceğini söyledi. Toplantıda mülteci dramı ve Selanik-İzmir hattı projesi gibi konular ele alınacak

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Davutoğlu ve Çipras İzmir'de buluşacak
Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi'nin Meclis ayı toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir heyetiyle Selanik'e yaptıkları ziyarette karşılıklı deniz seferlerinin başlatılması konusunun ilgi uyandırdığını belirtti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 8-9 Mart tarihlerinde İzmir'e geleceğini kaydeden Başkan Öztürk, "Başkanımız Ahmet Davutoğlu ve konuk Başbakan Çipras, iki ülke ilişkilerini İzmir'de görüşecekler. Görüşecekleri konular arasında odamızın sunduğu deniz seferleri konusu da masada olacak. 28 Mart'ta kentimizde yapılacak Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi Çalıştayı öncesi konuyu ele alacaklar" dedi. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ile beraber yük, taşıt ve yolcu taşımacılığı için İzmir ile Selanik hattını geliştirmeye yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını dile getiren Öztürk, "Bu hat ile Avrupa'ya en kısa ve en ucuz taşımacılık yapabileceğiz. İki ülke içinde çok önemli bir proje" diye konuştu.

"TARİHİ BİNAYI İSTEDİK"
Kuzey Ege Çandarlı Limanı'nın yap-işlet-devret modeliyle ihale hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde, bu bölgenin çok amaçlı limanlar ve kıyı tesisleri bölgesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Öztürk, "Bu bölge, konteyner terminali, aktarma ve tedarik üssü, bakım ve onarım tersaneciliği işlevlerini karma şeklinde yapabilecek niteliktedir. Aliağa'nın endüstri ve enerji bölgesi olma özelliğinden de istifade ederek, Kuzey Ege Çandarlı Limanı bölgesini serbest ticaret bölgesi olarak değerlendirebiliriz" ifadelerini kullandı. Satışa çıkarılan Almanya'nın İzmir'deki tarihi başkonsolosluk binası için teklif verdiklerini açıklayan Yusuf Öztürk, kapalı zarf usulü yapılan ihaleye DTO İzmir Şubesi olarak katıldıklarını bildirdi. Sonucu heyecanla beklediklerini kaydeden Öztürk, "DTO İzmir Şubemizi denizle buluşturmak istiyoruz. İhale sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyoruz" dedi. DTO İzmir Şubesi Meclis Salonu'nda yapılan Şubat ayı Meclis toplantısına Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran da katıldı. Erkayıran, konuk konuşmacı olarak Çeşmeye yönelik projelerini anlattı. Mustafa Erkayıran, İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi ile birlikte gerçekleştirmeyi planladıkları Çeşme Su Altı Efes Antik Kenti İmitasyonu ve Heykel Sergisi projesini anlattı. Erkayıran, "Taklit olmayan bize özgü bir şey yapmak için çıktık ve Efes'i denize batırma fikri ortaya çıktı. Antik kenti denize indirdiğimizde böyle bir şey dünyada tek olacak ve yabancı dalış turizminin merkezi haline gelebiliriz" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu ve Çipras İzmir'de buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN