Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Facia 'geliyorum' diyor

İzmir'in tüm çöpünün döküldüğü Harmandalı'da dün çöp kayması sonucu bir çiftçinin çok sayıdaki hayvanı telef oldu. Avukat Ömür Kabak, belediyeye yaptıkları uyarının dikkate alınmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Facia 'geliyorum' diyor
İzmir'in Çiğli İlçesi'ndeki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi'nde dün sabah saatlerinde meydana gelen "çöp kayması" sonucu, tapulu arazisinde hayvancılık yapan bir köylünün beş danası, bir atı, 20 köpeği, 100 tavuğu çöp dağlarının altında kaldı. Köylünün avukatı Ömür Kabak, dört yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kamulaştırmasız el koyma davası açtıklarını, davanın sürdüğünü belirterek, "Altı yıldır buranın kamulaştırılması için mücadele veriyorum. Hiçbir uyarım dikkate alınmadı. İnsanlar da ölebilirdi" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve kentin tüm çöpünün döküldüğü Çiğli'deki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi'nde kayma meydana geldi. Tesisin içindeki tapulu arazisinde tarım yapamadığı için hayvancılıkla geçimini sağlayan bir köylünün beş danası, bir atı, 20 köpeği, 100 tavuğu çöp dağlarının altında kayarak telef oldu. Köylünün avukatı Ömür Kabak, dört yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kamulaştırmasız el koyma davası açtıklarını, davanın sürdüğünü belirterek, şunları söyledi: "Burası köyün yerlisi olan kişilere ait. Tarım yapamadıkları için hayvancılık yapıyorlar, yoksul insanlar geçimlerini buradan sağlıyorlar. Ahır ve kümesler başlangıçta çöp alanına uzaktı ancak çöp alanı fiili olarak büyütüldüğü için sınıra köylünün yaşadığı sınıra dayandı. Köylünün avukatı olarak Karşıyaka 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kamulaştırmasız el koyma davası açtık. 'Burayı çöplük alanı yaptınız. Çöp döküyorsunuz. Burayı kamulaştırın. Köylünün tapulu arazisine çöp dökmeyin' dedim."

1 AY ÖNCE UYARDIM

Kabak, dava açmadan önce de belediyeye başvurduğunu ama belediyenin başvuruyu reddettiğini kaydederek, "Dava sürerken işgal arttı. Bir ay önce belediyeye yeni bir yazılı başvuruda bulundum. 'Burada tehlike var her an çöp kayabilir, patlayabilir, insanlar ölebilir. Buraya ya çöpü dökme ya da kamulaştır' dedim. İkisini de yapmadı. Yine reddetti. 20 gün önce alanda keşif yapıldı. Belediye temsilcileri alanı gördü 'burasını kamulaştırmayacağız' dediler. Biz kamulaştırma yapılsın ve zararlarımız tazmin edilsin istiyoruz. Bir faciadan dönüldü, yine olabilir. Bu insanlar orada yaşamaya devam edecek" diye bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facia 'geliyorum' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN