Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli şehir İzmir dünyayı buluşturdu

Terör endişesiyle katılımın düşük kalacağı söylenen Uluslararası Doğaltaş Fuarı Marble, bu yıl ABD’den Brezilya’ya, İsrail’den Çin’e, Rusya’dan Japonya’ya kadar tam 84 farklı ülkeden ziyaretçiyi konuk etti

Giriş Tarihi: 28.3.2016
Güvenli şehir İzmir dünyayı buluşturdu
Mermer ve doğal taş sektöründe dünya çapında bir buluşmaya daha sahne olan İzmir, farklı ülkelerde peşpeşe yaşanan terör olayları kaynaklı tüm endişeleri boşa çıkardı. Geçtiğimiz yıl 35 ülkeden ziyaretçileri ağırlayan Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı MARBLE İzmir, bu yıl tam 84 farklı ülkeden ziyaretçi ağırladı. Bu yıl yüzde 12 büyüme ile 139 bin metrekare alanda organize edilen MARBLE İzmir, hem katılımcıların hem ziyaretçilerin yüzünü güldürdü. Yoğun iş görüşmelerinin yapıldığı fuardan memnun ayrılan yerli ve yabancı katılımcılar ile ziyaretçiler, kendilerini güvende hissettikleri bir ortamda düzenlenen fuar için teşekkür etti. İzfaş Genel Müdürlüğü, bu yıl açık alanda yer alan mermer işleme makinelerinin olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için Türkiye'deki en büyük ayak yüksekliğine sahip 16 bin metrekarelik dev bir çadır kurdu. Dış alanda stand açan yerli ve yabancı firmalar, ayak aralığı 40 metre olan çadır sayesinde, hafta sonu saatte 83 kilometre hızla esen rüzgara ve 45 metreküplük yağıştan da korunmuş oldu. Başarılı bir fuar organizasyonu düzenlemenin gururunu yaşadıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Dünyayı İzmir'de buluşturan bu büyük katılım, kentimizin ne denli güvenli bulunduğunun da önemli bir göstergesi. Uluslararası tanıtımlarda hep bunun altını çiziyorduk. Bence bu yılki Marble'ın en büyük getirisi bu oldu" diye konuştu. Yoğun alışveriş trafiğine evsahipliği yapan fuar için düşüncelerini özetleyen yerli ve yabancı katılımcılar, ülkede yaşanan olumsuz ortam nedeniyle MARBLE'a katılımın az olacağı söylentilerine de "İş dünyasını öyle ya da böyle korkutamazsınız" yanıtını verdiler.

İTALYAN ORTAĞIN CEVABI

Stone Line&Antolini ortak girişimi adına konuşan Mehmet Bayrak, "Dünyanın en büyüklerinin bu fuara katılması bizim için onur verici. Onlar için de öyle olsa gerek! Çünkü gerçekten burası dünyanın ilk üç fuarının arasına girdi ve büyümeye devam ediyor. İtalyan ortağımıza geçen gün Türkiye'deki ortam ile ilgili bir soru yöneltildi ve onun cevabı 'Her gün trafikten bu kadar kişi ölüyor. Biz iş yapıyoruz, kendi işimize bakıyoruz; politika bizi ilgilendirmiyor. Elbette güzel şeyler değil bunlar, olmamasını isteriz. Ama bizim buraya gelmemizi engellemiyor' şeklinde oldu" diye konuştu. İtalya'dan Fantini Satış Müdürü Marco Turrio Baldassarri 20 yıldır Marble'a katıldıklarını kaydederek, "Bu fuar dünya fuarlarının arasında yer alıyor. Buraya gelirken hiçbir korku yaşamadım. İzmir önemli ve güzel bir şehir, burayı seviyorum" diye görüş belirtti. Tenax Operasyon Koordinatörü Andrea Barbieri de "Dünyanın üç büyüğü arasında olduğu için bu fuara katılmamız zorunlu gibi. Bu yüzden bu fuarı kaçırmamalıyız. Fuar alanında insan kendini güvende hissediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli şehir İzmir dünyayı buluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN