Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koku sezonu başladı

’de sıcaklıklarının hissedilir derecede artmasıyla birlikte Meles Çayı’nın denize döküldüğü yerden kötü kokular yayılmaya başladı. Kokudan rahatsız olan vatandaşlar burunlarını tutarak geçiyor

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Koku sezonu başladı
Büyükşehir Belediyesi önceki yıllarda olduğu gibi geçtiğimiz yıl da iç körfezdeki pis kokuyu önlemek için milyonlarca lira harcadı. Ancak bu yıl sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Meles çayı ve çevresinde artan koku bu çalışmalardan bir şey elde edilemediğini gözler önüne serdi. Havaların ısınmasıyla birlikte İzmirliler yeniden koku kabusuyla karşılaştı. Kentin uzun yıllar kabusu olan körfez ve derelerin kokusu bu yıl da yine ağır şekilde hissediliyor. Kokudan dolayı bazı vatandaşlar Meles Çayı üzerindeki köprüden geçerken burunlarını kapatmak zorunda kalıyor. Çevre yolunu kullanan araç sürücüleri de pencereleri açınca koku sürpriziyle karşılaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz yıllarda "Körfezdeki koku, Meles çayı temizlik çalışmaları kaynaklı. Kalıcı değil" şeklindeki açıklamasının da gerçeği yansıtmadığı anlaşılmış oldu. 24 yaşındaki sigortacı Murat Ünlü her gün Meles çayı yakınında bulunduğunu belirterek bugüne kadar yapılan çalışmalardan bir sonuç elde edilemediğini, kokunun bu yıl da yine hissedildiğini ifade etti. Her yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından derelerde yapılan çalışmaların bir fayda sağlamadığını söyleyen Ünlü, paraların boşa harcandığını ifade etti. Oto kurtarıcısı Kerim Demir, "Aracımla sürekli bu bölgede park halinde durduğum için burayı benden iyi kimse bilemez. Her sene bu kokuyu duymaktan bıktık. Yıllar geçiyor ancak bu koku değişmiyor. Kokunun yanında sivri sinekler ve fareler de bölgede cirit atıyor" dedi. Nevvar Salih İşgören Kampüsü Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencisi Ece Mutluer, kokudan dolayı yaz aylarında sınıf pencerelerini açamadıklarını söyledi. Teneffüslerde bahçede dolaşırken ve banklarda otururken kokudan rahatsız olduklarını dile getiren Mutluer, "Derenin üzeri pislikten geçilmiyor. Derede at cesetleri bile görmek mümkün. Derenin etrafa yaydığı koku büyük rahatsızlık veriyor. Öğrenciler olarak çok dertliyiz" diye konuştu.

"İŞKENCE GERİ DÖNÜYOR"
Nevvar Salih İşgören Kampüsü Ticaret Meslek Lisesi 10. sınıf öğrencisi Atilla Gül (17), "Bu dere tuvaletlerden bile kötü kokuyor. Yağmur yağdığı zaman, hava biraz serinleyince rahat ediyoruz. O zaman koku gidiyor. Ancak bugünlerde olduğu gibi hava sıcaklıkları artınca bizim koku işkencemiz başlıyor" dedi. Turizm işiyle uğraşan 49 yaşındaki Hasan Langar, "İşim gereği sürekli bu yolu kullanıyorum. Her sene aynı koku var. Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi ekipleri derede çalışma yaptı. Dere yatağı kireçlendi. Faydasını göremedik. Atık sular arıtılmayınca dere kısa sürede kirleniyor. Dere yatağında çalışma yaparak bu iş çözülmüyor. İnsanlar kocaman körfezi temizliyorlar. Biz birkaç tane dereye bile çözüm bulamadık" diye konuştu. Lise öğrencisi Simge Çavuşlar (16), "Kokudan dolayı okulun bahçesine çıkıp yemek bile yiyemiyoruz. Adeta burnumuzun direği kırılıyor. Bizim şansızlığımız okulumuzun derenin hemen dibinde olması" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku sezonu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN