Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memurlardan tencere tavalı yemek i

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Memurlardan tencere tavalı yemek eylemi

Büyükşehir’de toplu sözleşmede yer alan yemek yardımı gerçekleşmediği gerekçesiyle 100 gündür belediye önünde çadırlı yapan memurlar, 15 Temmuz’da 1 günlük bırakma kararı aldı

Büyükşehir Belediyesi'nde 6 bin memuru kapsayan toplu sözleşmede yer alan yemek yardımı gerçekleşmediği gerekçesiyle 100 gündür belediye önünde çadırlı yapan Tüm Yerel-Sen Sendikası, 15 Temmuz'da 1 günlük bırakma kararı aldı. Çadırı söken memurlar, beraberlerinde getirdikleri tencere tavaları önce çaldı, sonra de başkanlık kapısı girişine atarak belediye yönetimini protesto etti. Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU'da çalışan yaklaşık 6 bin memuru kapsayan ve yetkili sendika Yerel- Sen 1 No'lu Şube ile Ocak 2016'da imzalanan toplu sözleşmeyle memurlara aylık 878 TL sosyal denge tazminatı ödenmeye başlandı. Sözleşmede ayrıca yemek yardımı maddesinin yeraldığını ancak hayata geçmediğini belirten Tüm Yerel-Sen 1 No'lu Şube 4 Nisan'dan itibaren yemek hakkını elde edebilmek için belediye önünde çadır kurdu. Sendika 100 gün süren çadır eylemini dün noktaladı. Başkanlık girişi önünde toplanan Sendika yöneticileri ve memurlar "İBB sözünü tut", "Emek veriyoruz, yemek ver" sloganları attı. Memurlar seslerini duyurmak için beraberlerinde getirdikleri düdükleri, tencere ve tavaları birbirine vurarak çaldı.Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran yaptığı açıklamasında 100 günlük çadır direnişinin görmezden gelindiğini söyledi. Yemek yardımı için bürokratik ve siyasi girişimlerde de bulunduklarını belirten Kıran, "Olumlu bir adım atılmadığı için çadır eylemini sonlandırarak iş bırakma kararı aldık. Bundan böyle üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. 15 Temmuz'da işyerinde hizmet üretmeyerek iş bırakıyoruz. Belediyede örgütlü tüm sendikalara da sınıf dayanışması içinde grev kararımıza katılıma ve desteğe çağırıyoruz" dedi.

BU SADECE BİR UYARI!
Bir günlük iş bırakma eyleminin sadece bir uyarı olduğunu belirten Kıran, eylemlerin şiddetini artıracaklarını söyledi. Büyükşehir'in memuruna sahip çıkmadığını belirten Kıran, "Bir günlük iş bırakma eylemini 100 günlük çadır eylemi görmezden gelindiği, 6 bin memur ve aileleriyle 20 bin kişinin yok sayıldığı, İzmir'deki belediyeler arasında mali haklar bakımından 27. sırada yer aldıkları için yapıyoruz" diye konuştu. Kıran, İzmirlilerden hizmetlerin aksayacak olmasında dolayı özür diledi. Sendika Genel Başkanı Cengiz Gülebay da İzmir'de haklı bir mücadele yürüttüklerini belirterek belediye yönetimini memurların hakkını vermeye çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurlardan tencere tavalı yemek eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN