Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ümit’in hayatının bedeli 123 bin lira

’de 2 yıl önce sularına kapılarak hayatını kaybeden Ümit Özkan’ın ailesi İZSU’ya dava açmıştı. İZSU’nun asli kusurlu bulunduğu olayda mahkeme, aileye 123 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi

Giriş Tarihi: 15.9.2016
Ümit’in hayatının bedeli 123 bin lira

'de 7 Ağustos 2014'te öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2 saat süren yağmur geride ağır bilanço bırakmıştı. Boğaziçi semtinde, biriken su nedeniyle yolda kalan Kemal Akay'ın kullandığı 35 AN 2165 plakalı otomobile, bir başka otomobilde bulunan Erkan Sever, oğlu Berkay Sever ve 16 yaşındaki Ümit Özkan yardım etmek istedi. Bu sırada e kapılan Özkan, park halindeki bir kamyonetin altında sıkışarak can verdi. Olaydan sonra Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Yaşar Çavdan'ın yağmur suyu kanallarının yer altına alınmasıyla ilgili 2 ay önce İZSU'ya başvurduğu ancak hiçbir cevap alamadığı ortaya çıktı. Yaşanan acı olayın ardından de hayatını kaybeden Ümit Özkan'ın ağabeyi Sedat Özkan (26) İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde işe başladı.

İFADELERİ ALINDI
Acı olay sonrasında savcılık da adli işlem başlattı. Yapılan otopside suda boğulma sonucu hayatını kaybettiği saptanan Ümit Özkan'ın ölümüyle ilgili bilirkişi heyeti de, hem olay yerinde hem de belediyenin çeşitli birimlerinde bölgenin yapısı ve kanalizasyon durumuyla ilgili incelemelerde bulundu. Bilirkişi heyeti, araştırmaları sonrasında, İZSU olayda asli kusurlu buldu. Bilirkişi heyetinin incelemesini tamamlanmasıyla, savcılık iddianame hazırladı. Savcılık iddianamesinde kusurlu oldukları belirtilen; İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök'ün ifadeleri de alındı. Savcılık, dört bürokrat için 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istedi.

BİLİRKİŞİ HESAPLADI
Ümit Özkan'ın ölümüyle ilgili ailesi adına avukat Mehmet Bülent Ötkün, İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde maddi ve manevi tazminat davası açtı. Mahkeme geçtiğimiz aylarda bilirkişi tarafından hesaplanan 73 bin 21 lira 60 kuruş maddi tazminata kabul etti. Mahkeme tarafından manevi tazminat ile ilgili açıklanan kararda, "Manevi tazminat eksilmeyi karşılamaya yönelik bir tazmin aracı değil, tatmin aracıdır. Olay nedeniyle duyulan elem ve ızdırabı kısmen de olsa hafifletmeyi amaçlar. Belirtilen niteliği gereği manevi tazminatın zenginleşmeye yol açmayacak şekilde belirlenmesi gerekmekte ise de, tam yargı davalarının niteliği gereği takdir edilecek miktarın aynı zamanda idarenin kusurunun ağırlığını ortaya koyacak bir oranda olması gerekmektedir. İlgililerin uğradıkları manevi zararın gerçek anlamda karşılanabilmesi, hükmedilen manevi tazminat tutarına davalı idareye başvuru ve temerrüt tarihi olan 24 Aralık 2014 tarihinden itibaren yasal faiz uygulanılması gerekmektedir. Bu itibarla davacılara olay sebebiyle duydukları ve duyacakları acı ve ızdırabı kısmen de olsa karşılayabilmek için olayın meydana geliş şekli, tarihi, kusurun niteliği, oranı ve davacıların sosyal durumu dikkate alınarak takdiren davacılardan anne için 20 bin lira, kardeşlerden Sedat Özkan için 15 bin lira, Emine Özkan için 15 bin lira olmak üzere 50 bin lira manevi tazminatın davalı idareye başvuru ve temerrüt tarihi olan 24 Aralık 2014 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacılara ödenmesi gerektiği kanaatine ulaşılmıştır" denildi. Mahkeme tüm davadan İZSU'yu sorumlu tuttu. İZSU maddi ve manevi toplam 123 bin liralık tazminatı aileye ödedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ümit’in hayatının bedeli 123 bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN