Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arslan’dan otoyol ve tünel müjdesİ

Bakan Arslan, Sabuncubeli Tüneli’nde 8 Eylül’ü 9 Eylül’e bağlayan gece ışığı göreceklerini söyledi. Arslan ayrıca - Otoyolu’nun 26.5 kilometrelik kısmının açılışını yıl sonunda yapacaklarını da müjdeledi

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Arslan’dan otoyol ve tünel müjdesİ
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bir dizi ziyarette bulunmak üzere kente geldi. Sabuncubeli Tüneli için açılış tarihi veren Bakan Arslan, Belkahve Tüneli'nin ise yıl sonunda hizmete gireceğini ifade etti. Bakan Arslan, ilk olarak ile 'yı birbirine bağlayan Sabuncubeli Tüneli'nde incelemelerde bulundu. Sabuncubeli Tüneli'nde ilk ışığı Manisa ve İzmir için çok önemli bir günde göreceklerini ifade eden Bakan Arslan, "Manisa'nın kurtuluşu 8 Eylül. İzmir'in kurtuluş günü ise 9 Eylül. Önümüzdeki yıl 8 Eylül'ü 9 Eylül'e bağlayan gece saat 00.15'te tünellerde inşallah ilk ışığı göreceğiz. Işığı gördükten sonra 1-2 ay içinde de hizmete açılacak. Sabuncubeli gerek İzmir için gerek Manisa için gerçekten çok önemli bir proje. Bu proje sadece iki ilimizi bağlamayacak. İzmir ve Manisa üzerinden İç Anadolu'ya ve hatta 'a gitmek isteyen araçlar için çok önemli bir güzergah. Sayın Başbakanı'mıza müteşekküriz. Sayın Başbakanımızın, Ulaştırma Bakanlığı döneminde, Sayın Cumhurbaşkanımızın da Başbakanlığı döneminde destekleriyle bu önemli proje başlatıldı. Yaklaşık 1.5 yıldır proje ile ilgili çalışmalar yürütülüyor" dedi. Sabuncubeli Tüneli'nin 4070 metre bir tarafı 4045 metre diğer tarafı olmak üzere iki çarpı iki şeritli iki tane yoldan oluştuğunu anlatan Arslan, "Memnuniyetle söylemek gerekir ki, bu 8100 metrelik tünelimizin yaklaşık 5500 metresi bugün itibariyle tamamlanmış durumda. İşler gayet güzel gidiyor" diye konuştu. Günde ortalama 2 metre, bazı yerlerde 2.5 metre ilerleme sağladıklarını ifade eden Arslan, şöyle devam etti; "Ancak zeminin bozuk olduğu yerlerde günde 75 santim ya da yarım metre ilerleyebiliyoruz. Bu da iş hızımızı düşürüyor. Bu konuda her türlü gayreti ortaya koyuyoruz. Sizin aracılığınızla emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Çünkü 7/24 çalışılıyor. 24 saat boyunca 3 vardiya şeklinde çalışılıyor. 400 kişi burada çalışıyor. 400 kişiye iş veriyoruz, aş veriyoruz. Onlar evlerine ekmek götürüyorlar. Onlara da çok teşekkür ediyorum." Arslan, Sabuncubeli Tüneli'nde incelemesini tamamladıktan sonra İzmir-İstanbul Otoyolu inşaat alanına giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi, bilgi aldı.

TİCARET ARTACAK
Bu projenin çok önemli olduğunu vurgulayan Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: "Dünyada ekonomik krizlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye'ye olan güven ve istikrarın çerçevesinde 8.5 milyar dolarlık bir projeyi yap -işlet-devret ile ihale ettik. Osmangazi Köprüsü'nün 59 kilometrelik kısmını 30 Haziran'da hizmete sunmuştuk. İnsanlarımız bu yolun keyfini çıkartıyorlar. Bu proje İzmir'i, İzmir'deki limanları Manisa'ya, Balıkesir'e, Bursa'ya, Yalova'ya, Kocaeli'ye çok daha yaklaştırmış olacak. Coğrafyada ticaretin ve ekonominin büyümesi sağlanacak. Limanlara erişim kolaylaşacak. 1605 metrelik Belkahve Tünelleri'ni 1.5 yılda bitireceğiz. Çift tünel olacak. Yeni Avusturya metodu ile bu hız çok önem taşıyacak."

BELKAHVE'DE SONA DOĞRU
Bakan Arslan, yıl sonunda yapımı devam eden İzmirİstanbul Otoyolu'nun 26.5 kilometrelik kısmının açılışını yapacaklarını müjdeledi. Arslan, "İzmir İstanbul Otoyolu'nun başlangıç aşamasında ve bu sene sonunda daha önce açmış olduğumuz 6.5 kilometrelik kısmı da dahil 26.5 kilometreyi açmayı öngörüyoruz. İzmirliler yıl sonunda 26.5 kilometreyi kullanabilecekler. Belkahve Tünelleri, 2238 metrelik Bornova Viyadükleri sene sonunda İzmirlilerin hizmetine sunmuş olacağız. Biliyoruz ki, bu proje birçok ilin ihtiyacını görecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arslan’dan otoyol ve tünel müjdesİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN