Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk’ü gördüğü günü unutamıyor

1933’teki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Atatürk’ü 10. Yıl Nutku’nu okurken gören 91 yaşındaki Adnan Gülerman, “Yıllardır o günü unutamıyorum” dedi

Giriş Tarihi: 10.11.2018
Atatürk’ü gördüğü günü unutamıyor
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü cumhuriyetin 10. yılının kutlandığı Ankara'daki törenlerde gören 91 yaşındaki emekli öğretim üyesi Adnan Gülerman, o günü unutamıyor. Atatürk'ü 10. Yıl Nutku'nu okurken babasının omuzlarında izleyen Gülerman, ilerleyen yaşına rağmen anısını ilk günkü gibi hatırlıyor. Atatürk'ü ilk kez 6 yaşındayken cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarında Ankara Hipodromu'nda 10. Yıl Nutku'nu okurken gören Gülerman, Büyük Önder'in 1938'de hayatını kaybetmesiyle herkes gibi büyük üzüntü yaşadı. 1953 yılında 26 yaşındayken Atatürk'ün naaşının Etnoğrafya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakledilmesi törenine de katılan Gülerman, her 10 Kasım'da Gazi Mustafa Kemal'i özlemle anıyor.

"ÖLÜNCE ZAMAN DURDU"
Devlet bursuyla ABD'de yüksek lisans yapan Gülermen, 1976 yılında Ege Üniversitesinde profesör olan Gülerman, "Her zaman Atatürk'ün hayatını örnek aldığını, halen onunla ilgili kitaplar okumaya devam ettiğini anlattı. Adnan Gülerman, "Atatürk'ü ilk kez 10. Yıl Nutku'nu okurken gördüm. Babam beni de yanında götürdü. Çok kalabalıktı, boyum kısa olduğu için omuzlarına aldı. Aradan çok zaman geçti ama hala o anı unutamıyorum. Atamı gördüğüm için kendimi şanslı hissediyorum" dedi. İstanbul Radyosu'nda Atatürk'ün nabzı ve sağlık durumuyla ilgili saat başı bilgi verildiğini anlatan Gülerman, "Derste Atatürk'ün vefat ettiği haberini aldık. Kendimi boşlukta hissettim. Eve geldiğimde annem ve babamın büyük bir keder içinde olduğunu gördüm" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk’ü gördüğü günü unutamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN