değer kaybetti

Giriş Tarihi: 5.12.2014 11:48
Altın fiyatları değer kaybetti

Altın, ABD'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi değer kaybetti.

Altın, ABD'de bugün açıklanacak olan Kasım ayı tarım dışı istihdam verisinin önceki ayın üzerinde artış göstermesinin beklenmesi ve bunun da dünyanın en büyük ekonomisinde borçlanma maliyetlerinin artırılacağı beklentisini güçlendirmesi ve sonuçta doların üst üste yedinci haftayı da kazançla geçmeye yönelmesinin etkisiyle değer kaybetti.

ALTIN FİYATLARI PİYASA RAKAMLARI İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,203.51 dolara düştükten sonra, Singapur saati ile 10:01'de 1,204.06 dolara geldi. Fiyatlar dün, Avrupa Merkez Bankası'nın altın rezervlerini artırmayacağını açıklamasının ardından yüzde 0.3 geriledi.

KUYUMCULARA 'BEDELLİ' DOPİNGİ

Bedelli askerlik yasasının çıkmasıyla, bedelliden yararlanacak olanlar kuyumcuların yolunu tuttu. Bedelli askerliğin şartlarının açıklanmasından sonra yaşı tutan birçok kişi ev ve arabalarını satışa çıkarırken, bazıları yıllarca yaptıkları birikimlerini yastık altından çıkararak kuyumcuların yolunu tuttu.

Kuyumcu Mustafa Zağlı, bedelli askerliğin gündeme geldiğini belirterek "Sayın Başbakan'ın açıklamasıyla beraber bugün hafif bir toparlanma var" dedi.

18 bin TL'lik bedelin makul olduğunu söyleyen Zağlı, "Gitmeyecek olan kardeşlerimiz belki iş güç sahipleridir. 10 ay 12 ay belki bunlar için büyük bir risk oluşturur. Bu ülkenin ekonomisine katkıda bulunabilmek için ülkeye fayda sağlayabilmek için belki böyle bir yolu tercih edebilirler. Halkımız yastık altındaki yavaş yavaş mücevherlerini, altınlarını, bileziklerini getirip bedelli askerlik için böyle bir ön çalışma yapıyorlar. Hem bizi memnun ediyorlar hem kendileri memnun oluyorlar. Bizde esnaf olarak bu durumdan inşallah karlı çıkacağız diye bekliyoruz" diye konuştu.

Zağlı son olarak altının düşük olmasının insanların hiç istifini bozmadığını belirterek 'bilakis tam tersine 'altınlarımı bozdurayım önemli değil' diyor, 'benim yapacak çok işlerim var. 12 ay benim yapacak işlerimi en az 10 sene geriye götürür'' diyor. Bu yüzden altının düşük olması yüksek olması vatandaş için fark etmiyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları değer kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN