Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile ticaret 1 milyar dolara çıkartılacak!

Giriş Tarihi: 9.12.2014 12:18
Litvanya ile ticaret 1 milyar dolara çıkartılacak!

Cumhurbaşkanı Grybauskaite'ye 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma teklifi yaptığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa zamanda bu hedefin gerçekleşmesini için ikili anlaşmalara imzaladıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Grybauskaite ile yaptığı görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

TİCARET HACMİNDE HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde 2013 sonunda 600 milyon dolar seviyelerine ulaşan ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların artırılmasına ilişkin adımlar atılması konusunda mutabık kaldıklarını dile getirdi. Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite'ye 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma teklifi yaptığını aktaran Erdoğan, kısa zamanda bu hedefin gerçekleşmesini diledi.

Grybauskaite'nin katılımıyla İstanbul'da Türkiye-Litvanya İş Forumu'nun yapılacağını anımsatan Erdoğan, kendisinin de 2015 yılında yapacağı iadeiziyarette iş dünyasından isimlerle Litvanya'ya gideceğini, karşılıklı sektörel çalışmaların gelişmesi için çalışılacağını ifade etti. Erdoğan, iki ülke arasında ortak ekonomik ve ticaret komitesi kurulmasına yönelik bildiri imzalandığını, ilişkilerin gelişmesine yönelik kurumsal mekanizma oluşturulduğunu kaydetti.

Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite ile iki ülke ilişkilerinin insani boyutunu da ele aldıklarını belirten Erdoğan, Türkiye'nin Litvanyalı turistlerin en çok tercih ettiği tatil ülkesi olmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi. Her yıl 100 bine yakın Litvanyalı turistin Türkiye'ye geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rakamın 2014 yılında artarak 10 ayda 101 bine ulaştığını kaydetti.

TATARLAR VE KARAYLARIN KİMLİĞİNİN YAŞATILMASINA KATKI SAĞLIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "14'üncü yüzyıldan bu yana Litvanya'da yaşayan ve nüfusu 4 bin civarında olan Tatar dostlarımıza, kardeşlerimize özellikle teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı onların hediyesini de bana ulaştırdılar, benim de onlara göndereceğim hediyeyi kendilerine ulaştıracakları için ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Tatarlar ve Karayların tarihi, dini ve kültürel kimliğinin yaşatılmasına yönelik çabalara TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı aracılığıyla maddi ve manevi katkıda bulunulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya'daki Türkoloji eğitimine de destek verildiğini vurguladı.

Erdoğan, "Litvanyalı mevkidaşımla bu konulardaki işbirliğimizi geliştirme konusunda da mutabık kaldık. Tatar toplumuna ilişkin görüş alışverişimiz kapsamında, Kırım konusunda Litvanya ile benzer hassasiyetleri paylaştığımızı gördük" diyerek, ziyaret çerçevesinde imzalanan anlaşmaların ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ortak iradenin somut adımlarını oluşturduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin iki ülke ilişkilerinin her alanda ilerlemesine ve gelişmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getirerek sözlerini tamamladı.

ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite huzurunda, basın toplantısı öncesinde, iki anlaşma imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı ile Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Avrupa Bütünleşmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı", AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius tarafından imzalandı.

'Eğit-donat mutabakatı tamam'- Tıklayın


"Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ile Litvanya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Arasında Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu Kurulmasına İlişkin Bildiri"ye de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Litvanya Ekonomi Bakanı Evaldas Gustas imza koydu.

LİTVANYA CUMHURBAŞKANI GRYBAUSKAITE

Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Litvanya'ya ziyaretinin büyük yankıları olduğunu hatırlatan konuk Cumhurbaşkanı Grybauskaite, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirdiğini, etkinleştirdiğini ve daha da hızlandırdığını ifade etti. Grybauskaite, 2 anlaşmaya imza atılmasının, bu iradeyi tekrar ortaya koyduğunu söyledi.

"IŞİD değil DEAŞ" uyarısı- Tıklayın

NATO üyeleri olarak güvenlik alanındaki işbirliğini de geliştirme amacı taşıdıklarını dile getiren Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, "Birtakım NATO anlaşmaları ve mutabakat zaptını ivedilikle yürürlüğe sokma kararlılığımız geçerliliğini koruyor. Bölgenizdeki ve bölgemizdeki tehditlere vakitlice cevap verebilmek açısından aynı fikri benimsemiş olmamız ve bu hedefleri nasıl ele alacağımızı konuşmuş olmak bizim için çok önemliydi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: IŞİD değil DEAŞ- Tıklayın

Türkiye'ye kendilerine sağladığı devamlı ve kalıcı destek için teşekkür eden Grybauskaite, şöyle devam etti:


"Güvenlik konusundaki adımları ve kararları destekledikleri için ve özellikle NATO çerçevesindeki mevcudiyetlerinden dolayı müteşekkiriz. Bölgelerimizdeki durum oldukça çetrefilli. Kolay çözülebilecek sorunlar yok karşımızda. İşte bu nedenle yakın durmamız gerekiyor ki ortak çözümler üretebilelim."

Konuk Cumhurbaşkanı Grybauskaite, ekonomik ilişkiler ve işbirliğini geliştirmekte kararlı olduklarını dile getirerek, Türkiye'de çok büyük potansiyel ve imkanlar bütünlüğü olduğuna işaret etti.

"Türkiye'de çok fazla proje gerçekleştiriliyor. Bizim iş dünyası temsilcilerimizin de sağlayabileceği katkıların çok büyük olduğuna inanıyorum" diyen Grybauskaite, bu bağlamda İstanbul'da düzenlenecek Litvanya-Türkiye İş Forumu'nun önemli olduğunun altını çizdi.

Erdoğan'ın gelecek yıl Litvanya'ya yoğun bir iş dünyasıı temsilcileriyle yapacağı resmi ziyaretin kendilerini şimdiden çok heyecanlandırdığını anlatan Grybauskaite, "İki ülke arasında ortak bir siyasi irade var ve bunu avantajımıza kullanabiliriz ve ekonomik işbirliğimizi bu şekilde perçinleyebiliriz" diye konuştu.

Grybauskaite, iki ülke arasında turizm ve eğitim alanında etkin işbirlikleri olduğunu söyledi. Öğrenci değişim programı Erasmus ile çok fazla sayıda Türk öğrenciye ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite, "Bizim üniversitelerimiz, Türk öğrencilere eğitim vermekten mutluluk duyuyor. Sizler de Litvanyalı turistleri çok büyük bir zarafetle ağırlıyorsunuz" dedi.

Liderler olarak ilişkilerinin çok kuvvetli olduğunu vurgulayan Grybauskaite, iş dünyası temsilcilerinin de bir araya gelerek iki ülkeyi daha fazla yakınlaştıracağını ve halklara daha büyük refah sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Grybauskaite, uluslararası toplumda da özellikle OECD üyeliği ve Birleşmiş Milletler'de Türkiye'den gördükleri destek için teşekkür etti. Litvanya'nın Türkiye'ye AB'ye üyelik süreci ve müzakerelerin yürütülmesinde sahip olduğu deneyimi aktarma konusunda destek sağlayabileceğini kaydeden Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite, şunları söyledi:

"Türkiye'ye bu noktada elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya gayret ettik. Baltık devletleri -özellikle Litvanya- sizin müzakerelerinizi yakından takip ediyor ve AB'ye nihai üyeliğinizi destekliyor. Deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız ve işte bunun için iki ülke arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Bu kolay bir süreç değil. Çok hızlı ilerlemesi gereken ama çetrefilli bir süreç. Bu reformları hayata geçirmek ve üyeliğe bir adım daha yaklaşmak her zaman bütün paydaşların yararına olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Litvanya ile ticaret 1 milyar dolara çıkartılacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN