son 2 ayın zirvesinde

yeniden yükselişe geçti. Peki Tam altın ve cumhuriyet altını ne kadar? Kapalıçarşı'da altın fiyatları nasıl. İşte en güncel altın fiyatları ve piyasalardan son haberler...

Giriş Tarihi: 10.12.2014 12:35
Altın fiyatları son 2 ayın zirvesinde
yükselmeye başladı. Küresel pazarda son 1,5 ayın zirvesine oturan altında ki bu hareketlilik Kaparlıçarşı'da da yaşandı. Altın'ın bu yükselişi küçük yatırımcıyı hareketlendirdi. Peki işe Kapalıçarşıda son fiyatlar...

Altın ülkemizde en çok kullanılan yatım madenlerinden biridir. Halk tarafından çoğu kişi bu madene yatırım yapar.

Altın'ın düğünlerde törenlerde takılması ise değerini ve önemini birkez daha arttırır. Altın ise Ekim ayından bu yana ilk kez bu kadar yükselde ve zirveye oturdu. Avrupa borsalarında yaşanan sert satış dalgası altına yaradı. Altının onsu 1222 doları aşarak 29 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Uluslararası piyasalarda altın ve doların yükselişine paralel olarak yurtiçinde gram altının spot piyasadaki fiyatı da 89 liraya yükseldi. İşte 10 Aralık 2014 Altın Fiyatları

ALTIN - 10 ARALIK 2014ALTIN FİYATLARI UÇTU

ABD'de faiz artışlarının erken başlayacağına ilişkin beklentilerin zayıflaması üzerine, hafta başından bu yana tırmanışta olan dolar gerilemeye başladı. Bu gelişmeyle altın fiyatları da yaklaşık iki ayın zirvesine çıktı.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artışı zamanlaması açısından kritik görülen, değerlendirme notundaki "kayda değer süre" ifadesinin değiştirilmeyeceğine ilişkin işaretler, doların kazanımlarını geri vermesi için yeterli oldu.

Bugüne 2.2680 lira düzeyinden başlayan dolar, bir ara 2.2720 liraya kadar çıktıktan sonra, FED kaynaklı açıklamalar üzerine 2.2570 liraya kadar geriledi.

FED'in öngörülenden erken faiz artırabileceği endişeleriyle, küresel düzeyde yaşanan değer kazancıyla dolar 2.28 liranın üzerine çıkarak 16 Ekim'den bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı.

Dolardaki düşüşün ardından tırmanışa geçen altının ons fiyatı ise 1.237 dolara kadar yükseldi. Kapalı Çarşı'da altının gramı 89.61 lira ile 90 liraya dayanırken, çeyrek altın 155, Cumhuriyet altını ise 624.54 liraya yükseldi.

Avrupa para birimi euro ise akşam saatlerinde sert bir yükselişle uzun süredir ilk kez 2.80 lirayı da aşarak 2.8109 liraya çıktı.

"FAİZ ARTIRIMI YÖNÜNDE GECİKEBİLECEĞİ SİNYALLERİ YARATIYOR"


DHA'nın sorularını yanıtlayan Egeli&CO Araştırma Strateji Direktörü Güldem Atabay, dolardaki hareketin altın fiyatlarını etkilediği, geçen cuma ABD'den gelen tarım dışı istihdam verilerinin kuvvetli olduğuna dikkat çekti ve ekledi:

"Bu veriler de gelişmekte olan ülkeler etkilendi. Fakat arkasında gelen karmaşık sinyaller de kuvvetli oldu. Doların bu kadar güçlü olması kimsenin işine gelmediği için FED tarafından çeşitli açıklamalar yapıldı."

Atabay, piyasaların çoğunlukla ABD ekonomisinin toparlandığı görüşünde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Petrol fiyatlarının düşük kalması FED'in faiz artırımı yönünde gecikebileceği sinyalleri yaratıyor. FED, petrol fiyatları nedeniyle faizleri artırmada gecikebilir. Çelişkili açıklamalar doları hareketlendiriyor. Önümüzdeki hafta yapılacak FED açıklaması çok önemli ve faizin nasıl artacağı bir kırılma noktası. Dolar/TL tarafında daha yolun yarısındayız. Dolar sabit ve istikrarlı şekilde artışına devam edecek."

"2015 YILINA CİDDİ SORUNLARLA GİRİYORUZ"

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay da, petrol fiyatlarının düşüşünde talep eksikliğinin etkili olduğunu belirterek, "Dünyadaki büyümenin büyük kısmını oluşturan piyasalardaki talep düşüklüğü, ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor" dedi ve ekledi:

"Gelişmelere baktığımızda, 2015 yılına ABD hariç, büyümeye ilişkin küresel piyasalarda ciddi sorunlarla girmekte olduğumuzu görürüz. ABD ekstradan bir sıkılaşmaya giderse sorunlar daha da artacak. Global büyümede yavaşlama, AB ve Çin'den gelen veriler bunların sebebi olarak gösterilebilir. Önümüzdeki hafta FED'in faiz toplantısından çıkacak açıklamalar önemli olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları son 2 ayın zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN