Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fast-food devi 'de şoku

’in Almanya'da hijyen sorunu ve çalışanların çalışma şartlarının iyi olmadığı için bayilik anlaşmasını iptal edip kapattırdığı 89 bayinin bağlı bulunduğu Yi-Ko holding etti.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 11:35 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 13:14
Fast-food devi Burger King'de iflas şoku
'in hijyen ve çalışma şartnamesine uymayan 89 bayinin anlaşmasını iptal ettiğini açıklamasının ardından Burger King'le yapılan görüşmeler netice vermeyince Yi-Ko etti. İflasla birlikte aralarında çok sayıda Türk vatandaşının çalıştığı Fast-food zincirinde çalışan 3 binden fazla kişi issiz kaldı. Çalışanların özlük hakları ise mahkemenin sonuçlanmasına kaldı.

BURGER DEVİNDEN "AT ETİ" AÇIKLAMASI - TIKLAYIN

Kapatılan 89 bayinin yüzde elli sahibi olan ve aynı zamanda Rusya'daki Burger King'in ana bayisi olan Rus işadamı Alexander Kolobov ve Türk ortağı Ergün Yıldız bayilerin açık kalması çalışanların işsiz kalmaması için yaptıkları girişimlerden netice alamadıkları için iflas yoluna gitmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Restoranlar Gıda Birliği Sendikası (NGG) sözcüsü Guido Zeitler, Yi-Ko Holding çalışanlarının çok zor şartlarda istihdam edildiklerini belirterek, "Daha fazla para kazanalım düşüncesiyle az insanla çok is yapılmak istendi. Bundan dolayı da temizlik ve sağlık kuralları hiçe sayıldı. Bundan dolayıda hijyen skandalı medyaya yansıdı. Skandaldan sonra Burger King imaj kaybı yaşadı. İkaz etmesine rağmen iyileştirilmeye gidilmedi. Sonuç olarak da 89 bayinin sözleşmesi iptal edildi.Üç binin üzerinde çalışan issiz kaldı. Tek suçlu Yi-Ko holdingdir. Biz sendika olarak işsiz kalan çalışanların haklarını aramaya çalışacağız" açıklamasında bulundu.

HİJYEN SKANDALI

Dev restoran zinciri Burger King'in Almanya'da 89 şubesini kapatması, aralarında çok sayıda Türk'ün de bulunduğu yaklaşık üç bin kişiyi işsiz bıraktı.Araştırmacı gazeteci Günter Wallraff ve ekibinin yaptığı gizli çekimler sonucunda, Yi-Ko Holding'e ait kapatılacağı açıklanan şubelerde hijyen kurallarına uyulmadığı, çalışanların ağır şartlarda işlerini yaptıkları ortaya çıkmıştı. Almanya genelinde başka işletmeci ya da şirketlerin sahip olduğu restoranlar ise faaliyetlerine devam edecek. Burger King Avrupa'nın, Almanya genelinde toplam 700 restoranı bulunuyordu.


BURGER KİNG'TEKİ SKANDAL TÜRK MÜDÜRÜ YEDİ - TIKLAYIN

ÇİN'DE BURGER KİNG'İ TÜRK FİRMASI ALIYOR - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fast-food devi Burger King'de iflas şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN